DGRSZ: Kontyngent z Holandii w Malborku

Do 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku przybył kontyngent lotniczy z Holandii: 5 samolotów F-16 MLU, piloci i personel obsługi naziemnej. Podczas stacjonowania w Polsce kontyngent będzie prowadził własne szkolenie lotnicze w polskiej przestrzeni powietrznej i wspierał misję Baltic Air Policing (Litwa, Łotwa, Estonia).
Planowane jest też szkolenie lotników holenderskich z załogami z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego (samoloty MiG-29 i Su-22), 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego (samoloty F-16) i 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego (samoloty C-130). Celem szkolenia będzie doskonalenie współdziałania w realizacji zadań koalicyjnych. Holendrzy wezmą udział w ćwiczeniu Anakonda-14.

Do misji Air Policing holenderska para dyżurna będzie „podrywana” na rozkaz z Centrum Operacji Powietrznych NATO (CAOC) w Uedem w Niemczech. Strona polska zapewni Holendrom wsparcie teleinformatyczne, logistyczne i służb ratownictwa lotniczego, pełniących dyżur w systemie SAR.

W Polsce Holendrzy zastępują lotników z Francji, którzy wspierali misję Baltic Air Policing od końca kwietnia 2014 roku. W nowej zmianie BAP uczestniczyć będą też Portugalczycy (kraj wiodący, samoloty F-16), Kanadyjczycy (samoloty F-18) i Niemcy (samoloty Eurofighter Typhoon).

5_3

Źródło: DGRSZ
Autor: ppłk Artur Goławski
Zdjecia: Mariusz Wożniak, aviateam.pl