Kategorie
News Polska

3. SLTr: Wojskowy Herkules z pomocą dla Iraku

W odpowiedzi na prośby rządu irackiego i informacje o katastrofie humanitarnej na terenie tego kraju w nocy z 16 na 17 sierpnia wystartował z Polski wojskowy Hercules z pomocą dla ludności Iraku.zdjęcie – Wojskowy Herkules z pomocą dla Irakuwyładunek w Erbilu
C-130E Hercules należący do 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego wystartował z Okęcia tuż przed 2.00 w nocy w niedzielę 17 sierpnia. Na jego pokładzie znalazło się 8 ton ładunku. Były to głównie koce, materace, łózka polowe oraz artykuły pierwszej pomocy i żywność. Pomoc dostarczono na lotnisko Erbil w północnym Iraku (stolica Kurdyjskiego Okręgu Autonomicznego), skąd zostanie ona rozdysponowana śmigłowcami na obszar odciętych przez islamistów enklaw chrześcijan i jazydów. Po rozładowaniu samolotu załoga przeleciała do tureckiej Ankary, gdzie – po wielu godzinach lotu – zaplanowano odpoczynek.

Lot organizowany był przez MON, MSZ i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Pomoc przygotowały Caritas i MSW. Jak zwykle w przypadku lotu humanitarnego samolot sprawnie, mimo weekendu i udziału w defiladzie nad Warszawą, przygotowała 33 Baza Lotnictwa Transportowego z Powidza. Polska jest trzecim (po USA i Wielkiej Brytanii) krajem, który dostarczył pomoc do ogarniętego wojną domową Iraku.

Późnym wieczorem w poniedziałek 18 sierpnia br. załoga wróciła do kraju. Po raz kolejny lotnicy udowodnili gotowość lotnictwa transportowego do wykonywania zadań wszędzie tam, gdzie leży to w interesie Polski.

irbil-aut-t-kozlowski-5

Źródło: 3. SLTR
Autor: kpt. Włodzimierz Baran
Zdjęcie: T. Kozłowski

Autor: Redakcja Polska

Redakcja Polska