BLMW: Akcja ratownicza na Bałtyku

Załoga śmigłowca ratowniczego Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczyła dzisiaj w akcji ratowniczej na Bałtyku. Pomocy potrzebowała pasażerka ze statku pasażerskiego znajdującego się około 5 mil morskich na północ od Czołpina. zdjęcie – Akcja ratownicza na Bałtykuakcja ratownicza na lotnisku 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach
Dzisiaj o godzinie 7.00 załoga śmigłowca W-3RM „Anakonda” pełniąca dyżur na lotnisku 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach została zaalarmowana, że natychmiastowego transportu do szpitala wymaga pasażerka statku pasażerskiego Explorer znajdującego się około 5 mil morskich na północ od miejscowości Czołpino. Z przekazanych informacji wynikało, że u poszkodowanej wystąpiły objawy udaru. Maszyna pod dowództwem kapitana pilota Janusza Żytki wystartowała o godzinie 7.20. Po 30 minutach lotu „Anakonda” znajdowała się już w rejonie akcji gdzie na jednostkę opuszczony został lekarz i ratownik, którzy udzielili poszkodowanej pierwszej pomocy i przygotowali do podjęcia na pokład śmigłowca za pomocą noszy. O godzinie 8.11 kobieta znajdowała się na pokładzie „Anakondy”. Po 24 minutach lotu (o godzinie 8.35) maszyna wylądowała na lotnisku w Gdyni Babich Dołach gdzie załoga przekazała poszkodowaną obywatelkę USA obsadzie karetki pogotowia.

Operację podjęcia poszkodowanej pasażerki statku utrudniał wiatr, który w rejonie akcji miał siłę 6° w skali Beauforta.

Skład załogi śmigłowca ratowniczego:

kapitan pilot Janusz Żytko (dowódca);

komandor porucznik pilot Piotr Ziarko (drugi pilot);

kapitan Tomasz Sikora (lekarz);

starszy mat Marcin Grudka (ratownik);

starszy chorąży sztabowy Grzegorz Malski (technik pokładowy).

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest obecnie jedyną w kraju formacją lotniczą utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia akcji ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowe dyżury w systemie ratownictwa morskiego i lotniczego pełnią załogi śmigłowców typu W-3RM „Anakonda” i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System ratownictwa wspiera również załoga samolotu patrolowego Bryza dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach.

To była 8 w tym roku akcja ratownicza na morzu z udziałem śmigłowca BLMW. Zaledwie 8 dni temu załoga śmigłowca W-3RM z Darłowa udzieliła pomocy nurkowi, który wynurzył się gwałtownie z głębokości około 35 metrów. Od początku lat 90-tych załogi samolotów i śmigłowców lotnictwa morskiego uczestniczyły w 550 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 289 osobom.

07

Źródło: BLMW
Autor: komandor podporucznik Czesław Cichy
Zdjęcie: komandor podporucznik Czesław Cichy