DGRSZ: Święto Wojska Polskiego w Dowództwie Generalnym

Święto Wojska Polskiego to najlepszy moment, by podziękować Wam za sumienność oraz profesjonalizm okazywane podczas realizacji odpowiedzialnych i niełatwych zadań. To dzięki Waszemu zaangażowaniu, kompetencjom i skuteczności rozwijamy naszą armię, kontynuując bogate oraz chlubne tradycje, do których zalicza się zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej 1920 roku – tymi słowami na apelu z okazji Święta WP generał broni pilot Lech Majewski podziękował za służbę i pracę wszystkim żołnierzom i pracownikom Dowództwa Generalnego RSZ.
Generał Majewski podkreślił, że społeczeństwo dostrzega poświęcenie i patriotyzm wojska, obdarzając siły zbrojne niesłabnącym zaufaniem. „Także sojusznicy uważają polskich żołnierzy za cennych partnerów, z którymi warto podejmować nowe, coraz ambitniejsze wyzwania”, wskazał dowódca.

Generał Majewski przypomniał znaczenie żołnierskiego święta: „Cud nad Wisłą”, jak później nazwano wydarzenia z sierpnia 1920 roku, pokazał Polakom, jak kruchy może być stan bezpieczeństwa, pokoju, suwerenności i niepodległości. Z perspektywy 94 lat, jakie upłynęły od tego kluczowego momentu w naszej historii, widać doskonale, że Bitwa Warszawska, tak jak i cała wojna 1920 roku, przesądziły o rozwoju państwowości i kształtowaniu się patriotyzmu kolejnych pokoleń Polaków. To wielkie zwycięstwo odniosło młode państwo, powstające po 123 latach rozbiorowej niewoli i zniszczeniach pierwszej wojny światowej. Szczególnie ważne było i jest to, że zwyciężyło całe społeczeństwo, wytrwale i ofiarnie wspierające obrońców. Dlatego data 15 sierpnia była dla naszych przodków powodem do osobistej dumy oraz inspiracją do pracy i służby dla Rzeczpospolitej”, wskazał dowódca generalny.

Podczas uroczystości generał Majewski i towarzyszący mu inspektorowie wręczyli oznaczenia odznaczenia państwowe i medale resortowe, odznaki honorowe poszczególnych rodzajów sił zbrojnych, kordziki honorowe sił zbrojnych, tytuły honorowe „zasłużony Żołnierz RP” i dyplomy uznania 170 żołnierzom i pracownikom wojska. Czterech chorążych służących w dowództwie odebrało akty nominacji na wyższe stopnie (z dniem 15 sierpnia).

Przy okazji dowódca generalny wyróżnił nagrodą rzeczową za wzorową postawę kapitana Tomasza Gudana z Szefostwa Służby Hydrometeorologicznej SZRP. 16 czerwca oficer ten uratował życie trzyletniej dziewczynce poszkodowanej w wypadku komunikacyjnym.

Wśród uhonorowanych z okazji żołnierskiego święta znaleźli się też generała dywizji w stanie spoczynku pilot Tytus Krawczyc, były dowódca Wojsk Lotniczych i pułkownik w stanie spoczynku pilot Albin Kosek. Dowódca generalny wręczył im tytuły honorowe „Zasłużony Żołnierz RP”.

Apel w DGRSZ uświetniły Kompania Reprezentacyjna WP i Orkiestra Wojskowa z Siedlec.

dsc_9815

Źródło: DGRSZ

Autor: ppłk Artur Goławski

Zdjęice: Mirosław C. Wójtowicz