6. BPD: Desant na jezioro żywieckie

6 Brygada Powietrznodesantowa przeprowadziła zrzut spadochroniarzy do wody. W tym odbywającym się raz w roku przedsięwzięciu wzięli także udział żołnierze z Niemiec i Kanady.
Skok spadochronowy do wody to jedno z trudniejszych zadań jakie musi umieć wykonać spadochroniarz. Oprócz tych elementów, które są klasyczne w czasie lądowania na ziemię dochodzą także dodatkowe czynności. Polegają one na tym, że skoczek tuż przed zetknięciem się z powierzchnią wody musi wypiąć się z uprzęży. Ten rodzaj zadania jest obligatoryjny w 6 Brygadzie Powietrznodesantowej dla instruktorów spadochronowych, żołnierzy pododdziałów rozpoznawczych i zabezpieczenia desantowania.

Zrzut tradycyjnie już został przeprowadzony do Jeziora Żywieckiego. Skoki wykonywano z wysokości 400 m nad wodą na spadochronach desantowych o małej sterowności AD-95. Wykorzystano w nich śmigłowiec W-3 Sokół, który startował z lotniska położonego na stoku Góry Żar. W czasie wykonywania tego zadania wszyscy żołnierze byli wyposażeni w kamizelki ratunkowe. W tym roku po raz pierwszy spadochroniarze skakali w nowym typie kamizelek oznaczanych jako MLRJ. Napełniają się one automatycznie po zetknięciu z wodą. Zaraz po wylądowaniu spadochroniarze byli wyławiani z wody przez zespół zabezpieczający w skład, którego wchodzili między innymi płetwonurkowie, żołnierze na łodziach a także Straż Pożarna i Policja Wodna z Żywiecczyzny na co dzień działająca na Jeziorze Żywieckim.

W tym roku w skokach spadochronowych do wody udział wzięło 120 żołnierzy w tym także zaproszeni goście zagraniczni – Kanadyjczycy z Kanadyjskiego Królewskiego Pułku i Niemcy z 26 Brygady Powietrznodesantowej. Przed wykonaniem każdy z nich musiał zaliczyć egzamin, w czasie którego sprawdzano umiejętności pływania w umundurowaniu i przepłynięcia pod czaszą rozpostartego na powierzchni wody spadochronu.

11082014_mg_zrzut_woda-9

Źródło: 6. BPD

Autor: kpt. Marcin Gil

Zdjęci:  Marcin Gil