BLMW: „Anakonda” ratowała nurka na Bałtyku

Załoga śmigłowca ratowniczego Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczyła dzisiaj w akcji ratowniczej na Bałtyku. Pomocy potrzebował nurek z jednostki znajdującej się ponad 20 mil morskich na północny-zachód od Darłowa. Poszkodowany w stanie ciężkim został przetransportowany na ląd i przekazany obsadzie karetki pogotowia.
O godzinie 12.26 załoga śmigłowca ratowniczego W-3RM „Anakonda” pełniąca dyżur na lotnisku 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie została zaalarmowana, że natychmiastowego transportu do szpitala wymaga nurek znajdujący się na jednostce oddalonej ponad 20 mil morskich (około 40 kilometrów) na północny-zachód od lotniska. Z przekazanych załodze informacji wynikało, że poszkodowany wynurzył się gwałtownie z głębokości około 35 metrów. Maszyna pod dowództwem komandora porucznika pilota Wojciecha Koliczko wystartowała o godzinie 12.39. Po 13 minutach lotu „Anakonda” znajdowała się już w rejonie akcji gdzie jej załoga niezwłocznie przystąpiła do operacji podjęcia poszkodowanego. Na pokład jednostki opuszczony został ratownik starszt chorąży sztabowy Tomasz Witkowski, który udzielił nurkowi pierwszej pomocy i przygotował do operacji transportu dźwigiem do śmigłowca przy wykorzystaniu tzw. pętli ratowniczej. O godzinie 12.58 nurek był już na pokładzie „Anakondy”, która po niecałej godzinie lotu wylądowała na lotnisku w Gdyni Babich Dołach. Tam załoga przekazała poszkodowanego obsadzie karetki pogotowia.

Skład załogi śmigłowca ratowniczego:

komandor porucznik pilot Wojciech Koliczko (dowódca);
kapitan marynarki pilot Marcin Głogowski (drugi pilot);
starszy chorąży sztabowy Tomasz Witkowski (ratownik);
starszy chorąży sztabowy Wiesław Warmiński (technik pokładowy);
To była 7 w tym roku akcja ratownicza na morzu z udziałem śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Od początku lat 90-tych załogi samolotów i śmigłowców lotnictwa morskiego uczestniczyły w 549 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 288 osobom.

Utrzymywanie sił gotowych do ratowania zdrowia i życia w tzw. polskiej strefie odpowiedzialności SAR (ang. Search and Rescue) na Bałtyku to zadanie wynikające między innymi z podpisanej przez nasz kraj Międzynarodowej Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim. Strefa ta obejmuje obszar ponad 30 000 km² powierzchni morza. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest obecnie jedyną w kraju formacją lotniczą utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia akcji ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowe dyżury w systemie ratownictwa morskiego i lotniczego pełnią załogi śmigłowców typu W-3RM „Anakonda” i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System ratownictwa wspiera również załoga samolotu patrolowego Bryza dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach.

anakonda baltyk

Źródło: DGRSZ
Autor: komandor podporucznik Czesław Cichy
Zdjęcie: komandor podporucznik Czesław Cichy