Światowe tournée A350 XWB: podczas ostatniego etapu certyfikacji samolot odwiedzi 14 miast

Najnowszy samolot pasażerski świata, Airbus A350-900, rozpoczął ostatni etap programu testów zmierzających do uzyskania niezbędnych certyfikatów. Testy na trasach mają za zadanie potwierdzić gotowość samolotu do służby w liniach lotniczych. Obejmą one operacje na wysoko położonych lotniskach, próby lądowania z autopilotem oraz czas przygotowania do lotu i obsługę samolotu na lotniskach. Podczas części lotów na pokładzie znajdą się pasażerowie. Światowe tournee A350 obejmie 14 dużych lotnisk na całym świecie oraz jeden przelot nad biegunem północnym.

Międzynarodowa podróż A350 XWB, w której udział weźmie samolot testowy A350 MSN5, jest częścią testów na trasach prowadzonych w ramach programu certyfikacji samolotu. MSN5 to jeden z pięciu samolotów testowych A350 XWB i jeden z dwóch wyposażonych w całkowicie funkcjonalną kabinę (42 miejsca w klasie biznes i 223 miejsca w klasie ekonomicznej). Loty A350 obsługiwane będą przez załogi Airbus z udziałem pilotów z Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego (European Aviation Safety Agency – EASA) zajmujących się certyfikacją samolotów.

Testy te są częścią ostatniej serii prób wymaganych do uzyskania certyfikatu typu, co ma nastąpić w trzecim kwartale tego roku. Pod koniec roku zaplanowano natomiast dostawę samolotu dla pierwszego klienta, czyli Qatar Airways.

Trzytygodniowa seria testów (cztery loty) rozpoczęła się w Tuluzie we Francji. Podczas pierwszego lotu A350 XWB odwiedzi między innymi Kanadę (przez biegun północny) i Frankfurt. W czasie drugiego lotu – do Azji, która jest najszybciej rosnącym rynkiem lotniczym na świecie – samolot zawita do Hong-Kongu i Singapuru. Podczas trzeciego lotu samolot odwiedzi Johannesburg i Sydney, a przed powrotem do Tuluzy pojawi się jeszcze w Auckland, Santiago de Chile i Sao Paulo. Czwarty, ostatni lot odbędzie się z Tuluzy do Ad-Dauhy, a następnie do Perth i z powrotem do Ad-Dauhy. Następnie samolot odleci do Moskwy i Helsinek, aby na koniec powrócić do Tuluzy.

Obecnie w powietrzu znajduje się pięć samolotów testowych A350, które aktywnie uczestniczą w intensywnym programie lotów próbnych. W ramach programu wylatały już one 2 250 godzin podczas ponad 540 lotów.

A350 XWB to najnowszy model w wiodącej na rynku linii produktów szerokokadłubowych Airbus. Oferuje on klientom 25-procentową oszczędność paliwa. Całkowicie nowa rodzina długodystansowych samolotów średniej wielkości A350 XWB składa się z trzech wersji – od 276 do 369 miejsc. Kadłub i skrzydła A350 wykonane są z włókna węglowego. Samolot wyznacza nowe standardy w zakresie wygody pasażerów, wydajności operacyjnej i efektywności kosztowej. Na koniec czerwca 2014 roku A350 XWB zdobył 742 zamówienia od 38 klientów z całego świata.

A350 XWB ROUTE PROVING TRIP 1 - BEFORE TAKE OFF-001_

Źródło / Autor: Airbus

Zdjęcie: Airbus