Farnborough: Airbus zdobył zamównienia na ponad 75 mld dolarów

Podczas Farnborough Air Show 2014 firma Airbus zdobyła zamówienia na 496 samolotów o łącznej wartości 75,3 mld dolarów, dzięki czemu była to dla niej zdecydowanie najlepsza edycja brytyjskich targów – zarówno pod względem wartości, jak i liczby samolotów. Zamówienia obejmują listy intencyjne dotyczące 138 samolotów na kwotę 36,9 mld dolarów oraz umowy zakupu 358 samolotów o wartości 38,4 mld dolarów.

Wystawa rozpoczęła się od ogłoszenia nowego modelu A330neo. Wkrótce potem najwięksi klienci poinformowali o planach zakupu 121 samolotów tego typu o wartości 33,2 mld dolarów. Na ich czele znalazły się linie Air Asia X, które zobowiązały się do zakupu 50 samolotów A330-900neo za 13,8 mld dolarów. Ta przełomowa decyzja jednej z najszybciej rosnących linii lotniczych w Azji, a także aprobata wiodących firm leasingowych ALC, Avolon i CIT, to kolejny dowód na słuszność decyzji firm Airbus i Rolls-Royce o zdyskontowaniu znaczącego sukcesu średniodystansowego samolotu pasażerskiego A330 poprzez wyposażenie go w najnowsze silniki Trent. Firma Airbus jest ponadto dumna, że może kontynuować rozwój tej platformy, która stanowi idealne uzupełnienie jej większego, długodystansowego “brata”, modelu A350 XWB, w wiodącej rodzinie samolotów szerokokadłubowych Airbus.

W sektorze samolotów wąskokadłubowych firma Airbus zdobyła imponującą liczbę 363 zobowiązań o wartości 39 mld dolarów, w tym zamówienia na 317 samolotów A320neo i A321neo za 34,4 mld dolarów, które po raz kolejny potwierdzają, że rodzina A320 nadal wyprzedza konkurencję. Ukoronowaniem targów było zdobycie przez firmę Airbus trzytysięcznego zamówienia na samolot z rodziny A320neo. Wynik ten osiągnięty został po zamówieniu przez SMBC Aviation Capital 110 samolotów A320neo. Zamówienie to było najważniejszym wyrazem zaufania dla tej wiodącej rodziny samolotów wąskokadłubowych podczas targów w Farnborough.

– Zamówienia i zobowiązania na samoloty z rodziny A330neo i A320neo otrzymane przez nas na rekordowych targach w Farnborough to dla nas jednoznaczny sygnał, że klienci wspierają te najbardziej wydajne kosztowo samoloty na świecie. – powiedział John Leahy, wiceprezes ds. sprzedaży w firmie Airbus. – Zarówno w kategorii samolotów wąskokadłubowych, jak i szerokokadłubowych wysoki udział firm leasingowych, uważanych powszechnie za swego rodzaju globalny barometr branży, potwierdza długoterminowe zapotrzebowanie na samoloty, które mogą zaoferować liniom lotniczym odpowiednią liczbę miejsc w celu osiągnięcia zrównoważonego wzrostu w przyszłych latach. – dodał Leahy.

Airbus to wiodący producent samolotów oferujący najnowocześniejszą rodzinę samolotów pasażerskich na rynku o pojemności od 100 do ponad 500 miejsc. Firma dostarczyła dotychczas ponad 8 500 samolotów ok. 360 klientom na całym świecie, a liczba zamówień oczekujących na realizację wynosi ponad 5 500 samolotów. Airbus posiada biura projektowe i zakłady produkcyjne we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii, a także spółki zależne w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Indiach, Japonii i na Bliskim Wschodzie.

Źródło / Autor: Airbus