8. BLTr: Kolejne serce dostarczone

Już po raz piętnasty w tym roku żołnierze wzięli udział w „Akcji Serce”. Tym razem lot ratujący ludzkie życie wykonała załoga samolotu M-28 z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie, wchodzacej w skład 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego.
Zwykłe popołudnie w 8 Bazie Lotnictwa Transportowego. Samoloty CASA C-295 i M-28 poza jednostką wykonują loty szkolne lub dyspozycyjne. Przed godziną16 przychodzi zapotrzebowanie na transport lotniczy w ramach „Akcji Serce”.

Powiadomiona załoga pod dowództwem kapitana Marka Bobaka stawia się na lotnisku i przygotowuje do lotu. Samolot M-28B/PT/GC nr 0221 czeka przygotowany na płaszczyźnie postoju. Na lotnisko przyjeżdża ośmioosobowy zespół transplantologów ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu i wsiada do samolotu. Lot wykonywany po trasie Kraków – Gdańsk – Katowice – Kraków zaczyna się o godzinie 20.06. Do Katowic, po pobraniu organu w jednym z gdańskich szpitali, samolot dociera o godzinie czwartej rano. Akcja kończy się na balickim lotnisku po blisko 9 godzinach od jej rozpoczęcia, z czego 3 godziny i 40 minut trwała w powietrzu.

serce

Źródło: 8. BLTr
Autor: kpt. Maciej Nojek
Zdjęcie: kpt. Maciej Nojek