BLMW: 19 lipca: dzień otwarty lotniska w Gdyni Babich Dołach

Pokazy dynamiczne w powietrzu, wystawa statyczna samolotów i śmigłowców oraz uzbrojenia i specjalistycznego wyposażenia to główne atrakcje dnia otwartego lotniska w Gdyni Babich Dołach, zorganizowanego w ramach obchodów 20. rocznicy powstania Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Startujemy w sobotę, 19 lipca, o godzinie 10.00. Na gdyńskie lotnisko zapraszamy wszystkich entuzjastów i sympatyków lotnictwa morskiego. Wstęp wolny.
W tym roku wyspecjalizowana w zwalczaniu okrętów podwodnych, prowadzeniu rozpoznania oraz działaniach ratowniczych nad obszarami morskimi Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej (BLMW) obchodzi 20-lecie swojego istnienia. Z tej okazji wszystkich entuzjastów i sympatyków lotnictwa morskiego, mieszkańców Trójmiasta i turystów oraz żołnierzy, którzy pełnili służbę w jednostkach lotnictwa morskiego zapraszamy na uroczyste obchody 20. rocznicy sformowania Dowództwa BLMW, które odbędą się 19 lipca na lotnisku 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach.

W programie dnia otwartego przewidziano pokaz skoków spadochronowych z samolotu transportowego Bryza, a także dynamiczny pokaz pilotażu śmigłowców W-3RM „Anakonda”, SH-2G i Mi-14PŁ. Pokazom w powietrzu towarzyszyć będzie wystawa statyczna, na której pojawią się wszystkie typy samolotów i śmigłowców BLMW oraz gościnnie MiG-29 z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku i C-295 z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie. Na płycie lotniska będzie można również zobaczyć specjalistyczne wyposażenie 43 Bazy Lotnictwa Morskiego, Jednostki Wojskowej Formoza, Żandarmerii Wojskowej, Pododdziału Antyterrorystycznego Policji oraz Poszukiwawczego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Udział w pikniku lotniczym zapowiedzieli także przedstawiciele Stowarzyszenia „Gdyński Szwadron Krakusów”. Oprawę artystyczną przygotował Klub Wojskowy z Gdyni Babich Dołów we współpracy z Klubem 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach.

Brama Papieska 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni przy ul. Zielonej będzie otwarta dla ruchu pieszego w godzinach od 10.00 do 15.00. Dojazd na przystanek „Zielona – Kościół (NŻ) z centrum Gdyni autobusem linii 109. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni skieruje na linię 109 autobusy o zwiększonej pojemności, a także zapewni większą częstotliwość ich kursowania. Brama Papieska znajduje się około 500 metrów od przystanku „Zielona – Kościół” w kierunku centrum Gdyni. Na płytę lotniska będzie można również dojechać bezpłatnymi autobusami odjeżdżającymi z przystanku „Zielona – Kościół”. Prosimy o zabranie ze sobą prowiantu oraz napojów.

Uwaga! Na teren lotniska nie będzie można wjechać samochodem!

Program dnia otwartego lotniska w Gdyni Babich Dołach
10.00 – otwarcie Bramy Papieskiej (ul. Zielona)
11.00 – uroczysta zbiórka z okazji 20. rocznicy powstania BLMW

Około godziny 12.00 (po zakończeniu zbiórki):
– koncert orkiestry wojskowej
– pokaz Pododdziału Antyterrorystycznego Policji
– pokaz umiejętności „Gdyńskiego Szwadronu Krakusów”
– pokaz skoków spadochronowych
– dynamiczny pokaz pilotażu śmigłowców W-3RM, SH-2G i Mi-14PŁ.

Przez cały czas trwania dnia otwartego lotniska dostępne będą:
– wystawa statyczna samolotów i śmigłowców
– wystawa uzbrojenia i specjalistycznego wyposażenia.

dzien otwarty

Źródło: BLMW
Tekst: kmdr ppor. Czesław Cichy
Zdjęcie: BLMW