ALADIN Mini UAV System

ALADIN Mini UAV System to produkt oferowany przez firmę EMT.

Aprat znajduje się w służbie w kilku krajach europejskich i został sprawdzony w warunkach bojowych podczas operowania w Kabulu i w otaczających miasto górach.

Maszyna jest gotowa do operowania w przeciągu kilku minut i startuje albo z ręki operatora lub przy pomocy systemu bungee. Dzięki niewielkim rozmiarom, cichemu silnikowi elektrycznemu i użyciu materiałów kompozytowych maszyna jest trudno wykrywalna podczas lotu.

Zazwyczaj pułap operacyjny dla aparatu to od 30 do 300 metrów co pozwala na pokrycie powierzchni rzędu 30 kilometrów kwadratowych. Podczas trwania misji ALADIN wspierany jest przez autonomiczny moduł unikania kolizji wykorzystujący cyfrową mapę 3D.

ALADIN może zabrać na pokład zestaw kamer o różnych właściwościach i w różnej konfiguracji. Po wykonaniu zadania maszyna wraca do wskazanego rejonu i ląduje w pełni autonomicznie, a po wymianie akumulatorów jest gotowa do operowania.

Za obsługę aparatu odpowiedzialna jest niewielka naziemna stacja kontroli, która może być przenoszona przez jednego żołnierza. Drugi odpowiedzialny jest za przenoszenie aparatu.

Podstawowe dane:

– rozpiętość: 146 cm
– długość: 157 cm
– wysokość: 38 cm
– masa: poniżej 4 kg
– napęd: silnik elektryczny zasilany akumulatorami litowo-polimerowymi
– prędkość: 40-70km/h
– pułap: minimalny 30m, typowy 300m
– długotrwałość lotu: ponad 60 minut w zależności od ładunku oraz użytych akumulatorów
– promień działania: 15 km

ALADIN

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

Więcej informacji na stronie głównej Milipedii

dr Krzysztof Kuska

Źródło: EMT

Zdjęcie: EMT/KrisfromGermany/Wikipedia