DGRSZ: Symultaniczne ćwiczenia lotników z Łasku

18 amerykańskich myśliwców F-16, operujących z 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego, wzięło równocześnie udział w ćwiczeniach Eagle Talon i ćwiczeniach Baltops, rozgrywanych w polskiej przestrzeni powietrznej i nad wodami Bałtyku. Z polskiej strony współdziałały z nimi F-16, MiGi-29 i Su-22.
W Eagle Talon partnerami i przeciwnikami Amerykanów (jako strona czerwona) byli Polacy, Brytyjczycy i Francuzi. W ćwiczeniu Baltops współdziałali oni – nie tylko lotnictwem – na wodzie, pod wodą i w powietrzu z siłami zbrojnymi państw nadbałtyckich i Francji. Ćwiczenia Eagle Talon są rozgrywane od siedmiu lat, manewry Baltops mają o wiele dłuższą historię.

Amerykanie z 52 Skrzydła Lotnictwa Myśliwskiego należą do trzeciej tegorocznej rotacji w Łasku. 18 samolotów, które przybyły do Łasku na początku czerwca, obsługuje około 400 lotników ze Spagdahlem. To największa jak dotąd rotacja lotnicza towarzysząca pododdziałowi Aviation Detachment i największe przedsięwzięcie lotników amerykańskich w zakresie współpracy międzynarodowej w naszej cześci Europy. Goście reprezentują 606 eskadrę kontroli ruchu lotniczego i 480 eskadrę myśliwską. Myśliwcy stacjonują w Łasku, a kontrolerzy ruchu w Powidzu.

“Jesteśmy państwem NATO i wykorzystujemy takie przedsięwzięcia do treningu z sojusznikami, aby być lepiej przygotowanymi na wypadek kryzysu i wojny”, komentuje wspólne szkolenie major pilot Matthew Spears, dowódca Aviaton Detachment. “Nasza obecność w Polsce umacnia pozycję Stanów Zjednoczonych jako lidera NATO, ale także wzmacnia dwustronne relacje wojskowe z Polską – z lotnictwem i całymi siłami zbrojnymi.”

Podczas działań w powietrzu lotnicy zamieniali się zadaniami, raz atakowali, raz bronili wyznaczonych celów na ziemi oraz w powietrzu. Musieli ze sobą, w międzynarodowych grupach złożonych z kilkunastu-kilkudziesięciu statków powietrznych różnych typów (w tym transportowców, tankowców i samolotów system AWACS) współpracować, by wygrywać, w ten sposób doskonalili interoperacyjność i skuteczność bojową. “Takie ćwiczenia są świetną okazją do wymiany doświadczeń z lotnikami, którzy mają na koncie więcej misji bojowych”, ocenia porucznik pilot Łuksza Gradziński z 6 eskadry myśliwskiej 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego, jeden z polskich uczestników ćwiczeń Eagle Talon.

więcej zdjęć: https://www.flickr.com/photos/spangdahlemairbase/sets/72157644709525760/

viper45

Źródło: DGRSZ
Tekst: st. szer. Kyle Gese, 52 Skrzydło Lotnictwa Myśliwskiego
Zdjęcie: Bartosz Bera
Tłumaczenie: ppłk Artur Goławski