Brytyjski MON użyje systemu ostrzegania o odpalonych pociskach produkcji BAE Systems

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii (MoD) przyznało BAE Systems kontrakt wartości 28 mln dolarów (16,7 mln funtów brytyjskich) na zakup układów ostrzegania o odpalonych pociskach rakietowych trzeciej generacji (Gen3 Common Missile Warning System, CMWS). Kontrakt ten, będący pierwszą bezpośrednią sprzedażą przez BAE Systems technologii Gen3 CMWS, umożliwi siłom zbrojnym Wielkiej Brytanii ochronę swoich załóg latających przy pomocy najnowocześniejszych urządzeń CMOS.

„Nasz układ ostrzegania o odpalonych pociskach rakietowych odnotował szereg sukcesów, w trakcie ponad 2 mln godzin lotu podczas misji bojowych. To sprawdzona technologia, która uratowała niezliczoną liczbę ludzi i samolotów”, mówi Bill Staib, dyrektor działu Threat Management Solutions w BAE Systems. „Teraz nasi inżynierowie znów ulepszyli urządzenie wprowadzając technologię trzeciej generacji, która umożliwia wskazywanie nieprzyjacielskiego ostrzału, ostrzeganie o pociskach rakietowych i rejestrowanie danych przez jedno urządzenie. Dzięki temu zakupowi brytyjscy piloci będą mogli lepiej wykrywać ostrzał z broni małokalibrowej i przenośnych zestawów rakietowych, co zwiększy ich bezpieczeństwo i podniesie skuteczność misji”.

CMWS, opracowany przez BAE Systems, od niemal 10 lat używany w różnych warunkach bojowych, jest wysoce zautomatyzowanym i zintegrowanym układem samoobrony. Pozwala na lokalizowanie zagrożeń i odpalanie środków przeciwdziałania chroniących statek powietrzny i lotników. Urządzenia trzeciej generacji dostarczone ostatnio U.S. Army (wojskom lądowym Stanów Zjednoczonych), łączą w sobie zdolność do wskazywania nieprzyjacielskiego ostrzału i unikania ognia z broni małokalibrowej i przenośnych zestawów rakietowych oraz nową zdolność rejestrowania danych w celu przeprowadzenia szczegółowej analizy przebiegu misji po jej zakończeniu.

Kontrakt Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii, który zwiększa brytyjskie zamówienie do ponad 300 urządzeń CMWS, obejmuje także moduły danych, które umożliwiają zmianę parametrów przez użytkownika aby dostosować go do typu statku powietrznego, a także usługi wsparcia i dane. Nowe urządzenia zastąpią niektóre zakupione wcześniej CMWS 2 generacji (Gen2) i posłużą do wyposażenia nowych statków powietrznych. Urządzenia CMWS zostaną zamontowane w kilku brytyjskich śmigłowcach, w tym Apache, Chinook, Wildcat i Merlin.

„Przyznanie BAE Systems kontraktu na układ ostrzegania o odpalonych pociskach rakietowych sprawia, że nasze siły zbrojne będą posiadały najnowocześniejsze wyposażenie, jakiego potrzebują do ochrony naszych samolotów i śmigłowców”, powiedział Philip Dunne, brytyjski minister ds. wyposażenia obronnego, wsparcia i technologii, członek parlamentu. „Ministerstwo Obrony jest zobowiązane do dostarczenia naszym wojskom technologii zapewniających zwycięstwo. To sprawdzone urządzenie gwarantuje wykrywanie kierowanych i niekierowanych pocisków rakietowych i ognia z broni małokalibrowej przez taktyczne samoloty i śmigłowce. Najnowszy kontrakt zapewni naszym siłom zbrojnym łącznie około 300 takich urządzeń”.

187 U.K. Ministry of Defence Deploys BAE Systems’ Missile Warning System to Protect Troops

Źródło / Autor: BAE Systems

Zdjęcie: BAE Systems