Francusko-włoskie strzelania rakiet MBDA Aster 30 zakończone sukcesem

W zeszłym tygodniu Francuskie Siły Powietrzne i Włoskie Wojska Lądowe z powodzeniem przeprowadziły wspólną próbę rakietowych zestawów obrony powietrznej SAMP/T w bazie DGA w Biscarrosse na południu Francji, podczas której wystrzelono po jednej rakiecie MBDA Aster 30 z francuskiej i włoskiej wyrzutni w kierunku dwóch bezzałogowych statków powietrznych. Obie rakiety przechwyciły cel, próba zakończyła się pełnym sukcesem. Strzelania odbyły się w obecności dwóch przedstawicieli polskiego MON.

Zeszłotygodniowe próby dowiodły możliwości systemów SAMP/T, szczególnie w obszarze interoperacyjności. Był to pierwszy przypadek jednoczesnego strzelania włoskich i francuskich zestawów SAMP/T we francuskim ośrodku testowym DGA. Także po raz pierwszy włoskie i francuskie rakiety Aster 30 zostały jednocześnie użyte przeciwko celom tego samego typu.

SAMP/T jest lądowym systemem obrony powietrznej średniego zasięgu, wyposażonym w pociski MBDA Aster 30 (o zasięgu 120 km) dla sił zbrojnych Francji i Włoch. System składa się z układu kierowania ogniem z wielofunkcyjnym radiolokatorem z anteną fazowaną i wyrzutni pionowych, zamontowanych na ciężarówkach 8×8: włoskich Astra/Iveco i francuskich Renault-KERAX, zdolnych do odpalenia szybką salwą ośmiu pocisków. System pocisków Aster 30 oferuje wysoką mobilność taktyczną i strategiczną, a dzięki dużej szybkostrzelności jest zdolny do zwalczania zmasowanych ataków. Co więcej, pocisk ma doskonałą ruchliwość i manewrowość, zapewniającą bezpośrednie trafienie celu („hit-to-kill”).

SAMP/T z pociskami Aster 30 Block 1 może przechwytywać wszystkie cele latające, w tym pociski manewrowe, a także pociski balistyczne krótkiego zasięgu lub teatru działań, mające zasięg 600 km.

mbda - aster 30 samp t 4 - mbda Michel Hans

Źródło / Autor: MBDA

Zdjęcie: MBDA