Malbork: Pożegnanie kontyngentu Orlik, przywitanie Francuzów

„Zaczynamy twardą, odpowiedzialną pracę nad tym, aby Sojusz Północnoatlantycki mógł zawsze znajdować odpowiednią, adekwatną odpowiedź na pojawiające się zagrożenia wokół naszych granic – powiedział prezydent Bronisław Komorowski, żegnając lotników udających się na misję patrolowania i ochrony przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii.
Prezydent, ministrowie obrony Polski i Francji Tomasz Siemoniak i Jean-Yves Le Drian oraz dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni pil. Lech Majewski, szef Sztabu generalnego WP generał broni Mieczysław Gocuł oraz generał Denis Mercier, szef Sztabu Sił Powietrznych Republiki Francuskiej na lotnisku w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego pożegnali 29 kwietnia pilotów, którzy od 1 maja będą stacjonować na Litwie jako Polski Kontyngent Wojskowy Orlik 5.

Podczas uroczystej zbiórki prezydent powiedział, że misja nad państwami bałtyckimi, to dobra zapowiedź wspólnej pracy nad doskonaleniem możliwości i zasad funkcjonowania NATO oraz zapowiedź powrotu do sprawdzonej zasady, że NATO przygotowuje się do obrony terytoriów krajów członkowskich Sojuszu.

Jestem przekonany, że dzisiejsze zdeterminowane działanie nas wszystkich jest dobrą drogą do potwierdzenia tej prostej zasady, że przede wszystkim bezpieczeństwo i solidarność. Tędy wiedzie droga do rozwiązania także innych problemów – ocenił Bronisław Komorowski.

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak powiedział, żemisja Baltic Air Policing przypomina starą dobrą zasadę NATO – jeden za wszystkich, wszyscy za jednego.
Jak zaznaczył szef resortu obrony na konferencji prasowej, obecna misja NATOjest szczególna ze względu na sytuację na wschodzie Europy. NATO postanowiło, aby wzmocnić tę misję. „To cztery miesiące, bardzo ważna misja, jesteśmy do niej dobrze przygotowani” ocenił minister.

Tomasz Siemoniak podziękował wszystkim, którzy byli zaangażowani w przygotowanie kontyngentu do misji. Protokoły przekazania-przyjęcia kontyngentu w podporządkowanie podpisali generałowie Lech Majewski i Grzegorz Duda (zastępca dowódcy operacyjnego rodzajów sił zbrojnych). Prezydent Komorowski wręczył dowódcy Orlika 5 podpułkownikowi pilotowi Krzysztofowi Stobieckiemu flagę państwową.

Biorący udział w uroczystości szef francuskiego resortu obrony minister Jean-Yves Le Drian powiedział: „Sens mojej obecności tutaj, to jest też pokazanie jak bardzo jesteśmy zaangażowani w sytuacji, kiedy interesy sojusznika leżą na szali.Kryzys, który teraz dzieje się u wrót Europy, pokazuje z całą siłą imperatyw wspólnego bezpieczeństwa i pilną potrzebę okazania wzajemnej solidarności”.

Na dowód solidarności dwa francuskie Rafale odprowadziły do bazy w Szawle pierwsze dwa przebazowywane myśliwce MiG-29. Druga para MiG-ów wraz z resztą personelu Orlika 5 odleciała na Litwę w godzinach popołudniowych.

W misji NATO Baltic Air Policing Polacy biorą udział po raz piąty. Zakończy się ona dla naszych lotników 31 sierpnia i do tego czasu w 22 BLT stacjonować mają cztery samoloty francuskie, najpierw Rafale, później Mirage 2000.

rafale mig-29

Źródło: DGRSZ
Autor: ppłk Artur Goławski
Zdjęcia: Mirosław C. Wójtowicz