Amerykanin na stanowisku w Siłach Powietrznych

Kapitan Michael Perolio jest pierwszym żołnierzem amerykańskim wyznaczonym na stanowisko w jednostce Wojska Polskiego.

W najbliższych dniach obejmie posadę starszego inżyniera w sekcji inżynieryjno-lotniczej eskadry wsparcia Grupy Obsługi technicznej 33 Bazy Lotnictwa Transportowego. Zastąpi kapitana Huberta Stadnika, specjalistę od obsługi lotniczych urządzeń radioelektronicznych, który już w czerwcu 2013 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych i objął na dwa lata stanowisko w służbie inżynieryjno-lotniczej w bazie w Pope (Północna Karolina).

Wymiana oficerów Sił Powietrznych polskich i amerykańskich odbywa się na podstawie „Memorandum o Porozumieniu Między Departamentem Obrony Stanów Zjednoczonych i Ministrem Obrony Narodowej RP w Sprawie Wymiany Personelu Wojskowego”, podpisanego w 2012 roku przez dowódców SP i USAF, generał broni pilot Lecha Majewski i generał Norton A. Schwartz.

W połowie 2013 roku na podstawie tej umowy do Stanów Zjednoczonych wyjechali także dwaj kapitanowie z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego, dowódca klucza Rafał Zawadka i starszy inżynier Marian Kłosiński. Objęli oni stanowiska specjalistów w logistyce oraz obsłudze samolotów F-16 w bazie Luke (Arizona).

„Wykonywanie obowiązków na naszym sprzęcie, wyprodukowanym w Stanach Zjednoczonych, przez specjalistów amerykańskich zapewni stałą wymianę doświadczeń, przez co wpłynie na podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności naszego personelu. Zaś służba Polaków w jednostkach USAF pozwoli nam szkolić kolejnych oficerów do działań koalicyjnych”, ocenia korzyści płynące z wymiany oficerów generał broni pilot Lech Majewski, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych.

amerykanin w dgrsz

Źródło: DGRSZ

Autor: ppłk Artur Goławski

Zdjęcie: DGRSZ