Ustka: Zgrupowanie przeciwlotników

Na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce trwa zgrupowanie pododdziałów przeciwlotniczych 11. Dywizji Kawalerii Pancernej oraz 12. Dywizji Zmechanizowanej.

Zgrupowanie, którego dowódcą jest pułkownik Marek Śmietana, rozpoczęło się 3 marca. W tym czasie dywizjony przeciwlotnicze z 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa, 12. Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina, 17. Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza oraz z 8. pułku przeciwlotniczego z Koszalina, zrealizowały szereg strzelań do celów powietrznych, zarówno w dzień jak i w nocy.

Swoje umiejętności ćwiczą również obsługi zestawów sterowanych modeli celów powietrznych „Szerszeń”, z 8. pułku oraz z 4. pułku przeciwlotniczego z Czerwieńska, które zapewniają możliwość wykonywania zadań ogniowych do celów o średnich prędkościach lotu. Nowo wprowadzone imitatory celów powietrznych ICP-OP umożliwiają natomiast sprawdzenie obsług armat przeciwlotniczych oraz operatorów zestawów „GROM” podczas prowadzenia ognia w warunkach ograniczonej widoczności do szybkich celów powietrznych.

Poza strzelaniami bojowymi realizowane jest również szkolenie zintegrowane obsług stacji radiolokacyjnych, załóg wozów dowodzenia oraz operatorów przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych „GROM”, których organizatorami i koordynatorami są szefowie obrony przeciwlotniczej brygad. Na półmetku szkolenia w warunkach poligonowych przeprowadzone zostały również zawody użyteczno–bojowe w poszczególnych grupach sprzętowych.

ustka-ostrzal-noca

Źródło: DGRSZ
Tekst: płk Marek Śmietana
Zdjęcia: chor. Jarosław Rutkowski