DGRSZ: Wizyta prezydenta w Łasku

„O sile i bezpieczeństwie państwa decyduje nie tylko uzbrojenie, nie tylko polityka ale także i ludzie. Dziękuję wam za dobrą służbę Polsce, za dobrą służbę na rzecz umocnienia sojuszu północnoatlantyckiego.”- mówił do żołnierzy i pracowników 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski podczas wizyty związanej z 15 rocznicą wstąpienia Polski do NATO.

11 marca, w przeddzień obchodów rocznicowych, zwierzchnik sił zbrojnych wraz z ministrem obrony narodowej Tomaszem Siemoniakiem, szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisławem Koziejem i Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni pil. Lechem Majewskim odwiedzili jedną z najnowocześniejszych polskich jednostek wojskowych, jedną z dwóch w której stacjonuję samoloty wielozadaniowe F-16. Prezydent Komorowski zapoznał się z głównymi zadaniami jakie na co dzień wykonują piloci i personel bazy oraz do jakich się przygotowują w przypadku zagrożenia.

Rozpoznanie, walka o przewagę w powietrzu, izolacja lotnicza, wsparcie z powietrza CAS (z ang. Close Air Suport), bojowe poszukiwanie i ratownictwo lotnicze czy dyżury bojowe to najważniejsze zadania jednostki jakie przedstawił Prezydentowi Komorowskiemu jej dowódca płk pil. Ireneusz Nowak. W 2008 roku pułkownik jako jeden z pierwszych lądował nowymi maszynami w Łasku.

Za dotychczas najważniejsze elementy szkolenia dowódca bazy uważa wspólne manewry z państwami NATO na Alsce pod kryptonimem „Red Flag” w 2012 roku oraz rozpoczęcie bilateralnej współpracy i ćwiczeń z amerykańskim Aviation Detachment w 2013 roku. O tym ostatnim mówił, że to doskonała okazja do wymiany doświadczeń, budowania wzajemnych relacji i zaufania. „Bardzo elastyczne i efektywne szkolenie dla wszystkich jego uczestników. To także okazja do podwyższenia kwalifikacji.”- dodał płk Nowak.

„Prezydent obserwował procedury startowe samolotów F-16 i zapoznał się także z infrastrukturą, wyposażeniem bazy oraz uzbrojeniem polskich samolotów. Podczas spotkania z kadrą i pracowniami jednostki oraz amerykańskimi żołnierzami odniósł się do trwającej modernizacji sił zbrojnych oraz współpracy z państwami sojuszu północnoatlantyckiego.

„Tu widać na co dzień, a także w momentach szczególnych kiedy zaczynamy cenić coraz bardziej kwestie związane z polskim bezpieczeństwem, praktyczny wymiar naszego członkostwa w sojuszu. Widać postęp w modernizacji polskiej armii, widać realny wymiar współpracy polsko-amerykańskiej.”- podkreślał prezydent Komorowski.

Realnym wymiarem współpracy polsko-amerykańskiej jest obecność żołnierzy amerykańskich na terytorium państwa polskiego, w ramach systemu natowskiego. Stała obecność żołnierzy amerykańskich w Łasku to doskonała okazja do wspólnego szkolenia jakie będzie miało miejsce w najbliższych dniach.”- podsumował prezydent.

Centralne obchody związane z rocznicą przystąpienia Polski do NATO odbędą się jutro na Placu Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

lask-prezydet

Źródło: DGRSZ
Autor: DGRSZ
Zdjęcie: DGRSZ