Co oferuje Polsce Raytheon?

Firma w swoim komunikacie uszczegółowiła swoją propozycję dla Polski:

Raytheon zamierza zaoferować polskiej branży obronnej i lotniczej szerokie możliwości współpracy przemysłowej, w tym rozwoju technologii. Już teraz firma współpracuje z Wojskowymi Zakładami Uzbrojenia SA (WZU SA) w Grudziądzu, aby określić możliwości modernizacji systemów obrony powietrznej pochodzących z ery radzieckiej. Obie firmy proponują zintegrować pocisk Evolved Sea Sparrow Missile (ESSM) z wyrzutnią SA-6 (2K-12 Kub), aby uzyskać ekonomiczne i nowoczesne rozwiązanie obrony powietrznej niższej warstwy. Ponadto obie firmy planują zaoferować system innym użytkownikom SA-6 w Europie, co pozwoli na zmodernizowanie systemów sojuszu i zwiększenie ich zgodności operacyjnej.

Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło rozpoczęcie drugiej fazy dialogu technicznego dotyczącego narodowego systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu, określanego mianem „Wisła”. Raytheon znalazł się w wąskim gronie pięciu kandydatów zaproszonych do dalszych rozmów.

Raytheon będzie współpracował z polskimi partnerami nad planami przyszłego rozwoju technologicznego systemu Patriot i już zidentyfikował wiele obszarów, w których udział może mieć polski przemysł, takich jak integracja, systemy dowodzenia i technologie radarowe. Raytheon niedawno podpisał list intencyjny z Polskim Holdingiem Obronnym sp. z o.o. (PHO), aby zbadać możliwości współpracy oraz obopólnie korzystnych działań biznesowych związanych z ambicjami Polski, a także z eksportem i współpracą w krajach trzecich. Raytheon rozważa też współpracę z kilkoma innymi polskimi firmami z sektora obronnego, a także ze znanymi na całym świecie instytucjami badawczymi.

Raytheon wraz ze swoim norweskim partnerem, firmą Kongsberg, jest również gotów zaoferować polskiemu przemysłowi udział w produkcji i transfer technologii związanych z systemem NASAMS, który może spełnić wymagania MON-u w zakresie systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu.

rtn11_nasams_04img

Źródło / Autor: Raytheon

Zdjęcie: Raytheon