A350 XWB debiutuje w Singapurze

Egzemplarz testowy (MSN3) samolotu A350 XWB przybył na lotnisko Changi w Singapurze, aby wziąć udział w singapurskich targach lotniczych, gdzie 11 i 12 lutego odbędzie swoje pierwsze pokazowe loty.

Po drodze do Singapuru MSN3 przekroczył granicę 1000 godzin lotów testowych w programie A350 XWB, który rozpoczął się 14 czerwca 2013 r. od pierwszego lotu MSN1. Ogółem pięć egzemplarzy testowych A350 wylata 2500 godzin w ciągu zaledwie 12 miesięcy. Osiągnięcie to jest kolejnym świadectwem postępów programu na drodze do uzyskania certyfikatu typu w trzecim kwartale 2014 r.

Obecnie loty odbywają dwa egzemplarze testowe samolotu A350 XWB, MSN1 i MSN3. Oba są wyposażone w ciężkie oprzyrządowanie testowe, pomyślnie przechodzą sprawdziany wydajności oraz działania systemów w skrajnie niekorzystnych warunkach środowiskowych i rozpoczynają testy certyfikacyjne. MSN2 i MSN5 zostaną wyposażone w kabiny i później w tym roku odbędą wczesne loty długie oraz loty sprawdzające funkcjonowanie samolotu na rzeczywistej trasie. MSN4 zostanie wyposażony w lekkie oprzyrządowanie testowe i wykorzystany do badania poziomu hałasu oraz odporności na wyładowania atmosferyczne, do rozwijania awioniki oraz do testów certyfikacyjnych. Egzemplarz ten posłuży również do szkolenia pierwszych pilotów i zespołów serwisowych u klientów Airbusa.

A350-xwb

Źródło / Autor: Airbus

Zdjęcie: Airbus