44. BLM: Niszczenie celów podwodnych

W trakcie przeprowadzonego w dniu 5 lutego szkolenia, na poligonie morskim w rejonie Ustki załogi śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) Mi-14PŁ z Darłowskiej Grupy Lotniczej zrzuciły blisko 3000 kg bomb głębinowych PŁAB-250-120. Zrzut odbywał się w wyznaczonych miejscach, w warunkach dziennych i nocnych. Do imitacji celu wykorzystano lotnicze pławy sygnalizacyjne. Naprowadzanie śmigłowca Mi-14PŁ na cel może być także realizowane przy wykorzystaniu wyrzucanej pławy radiosygnalizacyjnej, stanowiącej punkt odniesienia dla systemu poszukiwawczo – uderzeniowego KRYL. Jego elementy automatycznie wyliczają wówczas optymalne parametry manewru do przeprowadzenia ataku na okręt podwodny oraz punkt zrzutu bomb.

Umiejętności w przygotowaniu śmigłowców do lotów na zastosowanie bojowe doskonalił również personel służby inżynieryjno – lotniczej, który jest odpowiedzialny za bezpieczny transport uzbrojenia na płytę lotniska, jego rozładowanie, demontaż zabezpieczeń, podwieszenie bomb oraz przygotowanie systemów uzbrojenia na śmigłowcu.

Śmigłowce Mi-14PŁ z są wyposażone w systemy wykrywania i śledzenia okrętów podwodnych: opuszczaną stację hydroakustyczną, detektor anomalii magnetycznych oraz wyrzucane pławy radiohydroakustyczne. Maszyny te mogą być uzbrojone w bomby głębinowe lub torpedę MU-90. Załoga „czternastki” w wersji ZOP składa się z dwóch pilotów, technika pokładowego oraz nawigatora odpowiedzialnego za obsługę systemów poszukiwawczo – uderzeniowych. Jej zadaniem jest poszukiwanie, śledzenie i niszczenie okrętów podwodnych, samodzielnie lub w składzie lotniczo – okrętowych grup poszukiwawczo – uderzeniowych. Mogą one również realizować operacje rozpoznania jednostek nawodnych i wskazywania celów znajdujących się poza zasięgiem środków radiolokacyjnych okrętów.

Na wyposażeniu Grupy Lotniczej w Darłowie znajduje się obecnie 8 śmigłowców Mi-14PŁ.

mi-14-44.blm

Źródło: DGRSZ

Autor: kmdr ppor. Czesław Cichy

Zdjęcie: kmdr ppor. Czesław Cichy