Sekretarz Obrony USA odwiedził bazę w Powidzu

Przebywający z dwudniową wizytą w Polsce sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Ameryki Chuck Hagel odwiedził w piątek (31.01) 33 Bazę Lotnictwa Transportowego (33BLTr) w Powidzu gdzie spotkał się z ministrem obrony narodowej Tomaszem Siemoniakiem, Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ) gen. broni pil. Lechem Majewskim oraz amerykańskimi i polskimi żołnierzami. zdjęcie – Sekretarz Obrony USA odwiedził bazę w Powidzu

Spotkanie odbyło się w hangarze 33BLTr, a delegacjom w tle towarzyszyły symbole polsko-amerykańskiej współpracy, czyli samoloty C-130 Herkules oraz F-16. Na co dzień korzystają z nich polscy lotnicy z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego oraz 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Zwracając się do żołnierzy sekretarz obrony przekazał w imieniu prezydenta Obamy wyrazy uznania i podziękowania. Podkreślił, że wysiłki żołnierzy są ważne dla obu krajów, dla NATO i dla wolności.

Po spotkaniu sekretarz obrony Chuck Hagel udał się do kościoła parafialnego w Dąbrówce Kościelnej. Z miejscem tym jest związany emocjonalnie, gdyż brali w nim ślub jego przodkowie. W rozmowie z dziennikarzami Chuck Hagel zaznaczył, że jest dumny ze swoich polskich korzeni.

Podziękowanie za dotychczasową współpracę wojskową oraz wymianę doświadczeń zaakcentował Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni pil. Lech Majewski, który wręczył sekretarzowi obrony USA tablicę pamiątkową. „Nasze wojska bardzo dobrze współpracują ze sobą. Wizyta Sekretarza Hagela w jednostce Sił Zbrojnych to wyraz uznania dla służby naszych żołnierzy”- powiedział Dowódca Generalny RSZ.

Militarna kooperacja pomiędzy armią amerykańską a Wojskiem Polskim jest jednym z elementów wspólnej polityki obronnej obu państw. Świadczą o tym międzynarodowe ćwiczenia, szkolenia, wymiana doświadczeń oraz udział w misjach. Na przykład polskie F-16 leciały 11 tysięcy kilometrów na Alaskę i brały udział w ćwiczeniu Red Flag, gdzie razem z amerykańskimi maszynami wykonywały zadania z użyciem realnego uzbrojenia na największym poligonie w warunkach maksymalnie zbliżonych do realiów współczesnego pola walki. Ponadto żołnierze ramię w ramię wykonują zadania w ramach Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa ISAF w Afganistanie, KFOR w Kosovie, czy wcześniej jako międzynarodowa koalicja w operacji stabilizacyjnej w Republice Iraku. Amerykańscy żołnierze stacjonują także w Polsce.

powidz-hagel

Źródło: DGRSZ
Autor: ppłk Szczepan Głuszczak
Zdjęcie: ppłk Szczepan Głuszczak