Nowy dowódca w Łasku

Płk pil. Ireneusz Nowak z Inspektoratu Sił Powietrznych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych został nowym dowódcą 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego. Przejął obowiązki po płk pil. Krystianie Zięciu, który po 23 latach służby wojskowej, w tym dwóch latach dowodzenia bazą w Łasku, postanowił rozstać się z mundurem. zdjęcie – Nowy dowódca w ŁaskuPrzekazanie sztandaru 32. BLT

Pułkownicy przekazali sobie obowiązki oraz sztandar na uroczystej zbiórce 31 stycznia. Płk Zięć pożegnał się z podwładnymi, przedstawicielami lokalnych władz, zaprzyjaźnionych jednostek wojskowych, policji, straży oraz organizacji współpracujących z 32BLT. Dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego płk dypl. pil. pil. Dariusz Malinowski przedstawił nowego dowódcę, wywodzącego się zresztą z Łasku. Płk Nowak podziękował poprzednikowi za trud włożony w dowodzenie personelem bazy i modernizację lotniska oraz szkolenie lotnicze. Zapewnił, że zrobi wszystko, aby 32. BLT rozwijała się tak prężnie jak dotychczas i słynęła z wzorowej codziennej służby i pracy.
Płk pil. Ireneusz Nowak jest absolwentem Liceum Lotniczego (1991) i Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie (1995). Ukończył studia dowódczo-sztabowe (2002) oraz studia podyplomowe (2009) na Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Zawodową służbę pełnił w 11. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego we Wrocławiu, 3. Korpusie Obrony Powietrznej we Wrocławiu, 10. eskadrze lotnictwa taktycznego i 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku oraz w Dowództwie Sił Powietrznych i Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie.
Wojskowymi odrzutowcami wylatał 2140 godzin z tego 1318 na F-16. Pilotował między innymi TS-11 Iskra, MiG-21 MF/UM, Hawk, T-38C Talon, F-16 Block 42, F-16 Block 52+. Uzyskał uprawnienia instruktorskie na F-16 włącznie z lotami z użyciem gogli noktowizyjnych. Ukończył kurs praktyczny TLP w Albacete (Hiszpania) i wykonywał loty w charakterze dowódcy misji (Mission Commander) w międzynarodowych ugrupowaniach lotniczych COMAO.

przekazanie-dowodztwa

Źródło: DGRSZ

Autor: kpt. Marek Kwiate
Zdjęcie: kpt. Marek Kwiatek