Uroczystości pogrzebowe ppłk pil. Bernarda Buchwalda

31 grudnia 2013 w Poznaniu w wieku 96 lat zmarł podpułkownik pilot Bernard Buchwald – jeden z ostatnich polskich pilotów bojowych II wojny światowej – ojciec chrzestny sztandaru 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach.

W okresie II Wojny Światowej jako dowódca eskadry 316 Warszawskiego Dywizjonu Myśliwskiego uczestniczył w walkach o Anglię. Zestrzelony nad terytorium Francji w kwietniu 1942 roku, dostał się do niewoli (przebywał w obozie jenieckim Stalag Luft 3 w Żaganiu).

Ceremonia pogrzebowa odbyła się dnia 8 stycznia 2014 roku o godz. 10:00 w kościele p.w. Opatrzności Bożej przy ul. Gieburowskiego w Poznaniu.

Na uroczystości pogrzebowe przybyła m.in. delegacja 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, którą reprezentował dowódca Skrzydła wraz z dowódcą 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego – płk. pil. Jackiem PSZCZOŁĄ.

Płk pil. Dariusz MALINOWSKI odczytał i złożył na ręce małżonki zmarłego pilota pełen wyrazów współczucia list kondolencyjny, przekazany przez Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni pil. Lecha MAJEWSKIEGO.

Na grobie złożono wieńce i zapalono znicze.

uroczystosci-pogrzebowe

Źródło: 2. SLT

Autort: kpt. Marlena BIELEWICZ/rzecznik prasowy 2. SLT., kpt. Krzysztof NANUŚ/rzecznik prasowy 31. BLT.
Zdjęcie: Agnieszka STANIK/Klub 2. SLT.