DGRSZ: Inauguracja Dowództwa Generalnego RSZ

„Uczestniczymy dziś w historycznym wydarzeniu. Inaugurujemy działalność Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, a tym samym wkraczamy w nowy wymiar działań połączonych, do których będziemy razem – żołnierze wojsk lądowych i specjalnych, marynarze i lotnicy – szkolić i przygotowywać nasze wojska” – mówił 2 stycznia Dowódca Generalny gen. broni pil. Lech Majewski podczas apelu z okazji powołania nowych struktur w Wojsku Polskim. zdjęcie – Inauguracja Dowództwa Generalnego RSZApel z okazji inauguracji Dowództwa Generalnego RSZ
W obecności ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego prof. Stanisława Kozieja, sekretarza i podsekretarzy w MON, Szefa Sztabu Generalnego WP gen. broni Mieczysława Gocuła, Dowódcy Operacyjnego RSZ, biskupów z duszpasterstw wojskowych oraz zaproszonych gości gen. Majewski podkreślał jak ważne zadanie stoi przed nowym dowództwem.

„Mamy szukać i znajdować optymalne rozwiązania szkoleniowe, być gestorami sprzętu i uzbrojenia, planować unowocześnianie infrastruktury, wdrażać nowy i zmodernizowany sprzęt wojskowy. W dużej mierze to od DGRSZ będzie zależało, jak sprawne, jak profesjonalne będzie przyszłe Wojsko Polskie; za jak skutecznych i wiarygodnych sojuszników będziemy uznawani” – zaznaczył dowódca.

Wspomniał również o żołnierzach i pracownikach, którzy zostali dobrani do służby w nowym systemie kierowania i dowodzenia wojskiem. Przypomniał o wielkim zaangażowaniu Grupy Organizacyjnej, która pod dowództwem gen. dyw. dr Mirosława Różańskiego przygotowała warunki do sprawnego i terminowego przejęcia dowodzenia i rozpoczęcia funkcjonowania DG RSZ. Generał Majewski podziękował ministrowi, szefowi BNN, szefowi zespołu sterującego i szefowi SG WP, za kierowanie, nadzór i wsparcie podczas formowania nowego systemu dowodzenia siłami zbrojnymi.Życzył personelowi DGRSZ wytrwałości, kreatywności, samych dobrych decyzji i satysfakcji z bycia prekursorami z tworzenia rzeczy nowych i ważnych.

Minister Siemoniak podziękował prezydentowi, premierowi, szefowi BBN, członkom Rady Bezpieczeństwa Narodowego, parlamentarzystom, wiceministrom obrony, szefom SG WP oraz twórcom szczegółowych zmian w systemie dowodzenia za ich poparcie i pracę nad reformą. Tomasz Siemoniak podziękował dowódcom rozformowanych dowództw rodzajów sił zbrojnych – generałom Zbigniewowi Głowience, Lechowi Majewskiemu i Piotrowi Patalongowi oraz admirałowi Tomaszowi Mathei za „najtrudniejsze kadencje dowódcze we współczesnej historii naszego wojska”. Minister wręczył byłym dowódcom pamiątkowe ryngrafy i pogratulował objęcia funkcji Dowódcy Generalnego generałowi Majewskiemu.

„To wielka odpowiedzialność, ale i dowód zaufania ze strony prezydenta, premiera i ministra obrony”, stwierdził szef MON. „Panie Dowódco Generalny, życzę powodzenia”. Proszę o jego mocne wsparcie”, zaapelował do zastępcy dowódcy, szefa sztabu, inspektorów oraz żołnierzy i pracowników DGRSZ. „Oczekuję od was zaangażowania i ciągłej aktywności”.

Minister obrony, szef BBN oraz kierownicza kadra Dowództwa Generalnego wzięli udział w wideokonferencji z dowódcami jednostek Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych bezpośrednio podległych DG RSZ. Goście usłyszeli meldunki o funkcjonowaniu jednostek w nowym systemie kierowania i dowodzenia. Następnie minister obrony, szef BBN oraz dowódca DGRSZ jako pierwsi wpisali się do księgi pamiątkowej DGRSZ. Uroczystości w siedzibie Dowództwa Generalnego RSZ uświetniły Kompania Reprezentacyjna WP z pocztem sztandarowym i Orkiestrą Reprezentacyjną WP.

ryngraf_majewski

Źródło: DGRSZ
Autor: mjr Szczepan Głuszczak
Zdjęcie: Mirosław C. Wójtowicz / ppłk Artur Goławski