Muzeum w Szreniawie: Wystartowaliśmy…

W ostatnią niedzielę odbył się w Muzeum w Szreniawie Jarmark Bożonarodzeniowy. Oprócz możliwości poznania obyczajów i celebrowania nadchodzących Świąt, warto było odwiedzić Muzeum również z bardziej lotniczego powodu.
Niedawno została udostępniona zwiedzającym wystawa stała „Agrolotnictwo”, zmodernizowana w ramach dofinansowania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podczas Jarmarku cieszyła się niemałym zainteresowaniem zwiedzających, którzy chętnie robili sobie zdjęcia na tle wyremontowanych samolotów. W wyniku prac konserwatorskich pracowników Muzeum, wolontariuszy i firm zewnętrznych stworzyliśmy wystawę, która w przystępny sposób ma przybliżyć zwiedzającym nieco zapomnianą i niedocenianą tę część lotnictwa cywilnego. Wśród zebranych i zakonserwowanych samolotów aktualnie prezentujemy we wnętrzu pawilonu wystawowego CSS-13 Kukuruźnik, a na zewnątrz: An-2R, M-18 Dromader, PZL-106 BR Kruk, PZL-104 Wilga 35, która jest w trakcie kompletacji do wersji rolniczej oraz śmigłowiec Mi-2R. W konserwacji znajduje się aktualnie dwa obiekty: PZL-101 Gawron oraz Let L-200D Morava. Na lata następne planujemy konserwację samolotu M-15 Belphegor oraz prototypowego urządzenia do badania rozkładu nawozów i strug powietrza za śmigłem. Na ekspozycji „Agrolotnictwo” oprócz prezentowania statków powietrznych przedstawiamy również przykładowe zbiorniki na chemikalia używane podczas oprysków i opylania wraz z ich specjalistycznym osprzętem. Nie możemy zapomnieć, że agrolotnictwo nie było jedynie techniczną dziedziną gospodarki. Agrolotnictwo przyczyniło się do stworzenia oferty kulturalnej, którą staramy się odtworzyć na naszej wystawie. Dzięki szeroko zakrojonym poszukiwaniom pozyskaliśmy wiele proporczyków, biuletynów i ulotek reklamowych, zdjęć archiwalnych, pocztówek, wycinków z gazet, itp. Przykładem nabytego ciekawego obiektu mogą być np. książki płatowców i silników, zaproszenie na oficjalne przekazanie samolotu M-15 Belphegor dla ZSRR lub kombinezon roboczy agrolotnika. Na monitorze projekcyjnym wyświetlane są filmy związane z tematyką agrolotniczą, a na ekranie dotykowym – prezentacja części zdjęć z naszej kolekcji.
Mimo, że nadeszła zima, praca przy „Agrolotnictwie” nie zwalnia tempa. Modernizacja wystawy trwa nadal. W najbliższym czasie planujemy zabezpieczyć statki powietrzne przed szkodliwym działaniem zimowych warunków atmosferycznych za pomocą pokrowców. Planowane jest również przygotowanie prezentacji multimedialnych skanowanych materiałów archiwalnych oraz kolejnych tablic informacyjnych. Mamy nadzieję, że wystawa „Agrolotnictwo” w naszym Muzeum stanie się kolejnym, atrakcyjnym punktem wartym zwiedzenia podczas pobytu w okolicach Poznania.

PZL-106

Mi-2R

Przemysław Jankowski

Adiunkt konserwatorski
Dział Głównego Konserwatora Zbiorów
Muzeum Narodowe Rolnictwa
i Przemysłu Rolno-Spożywczego
w Szreniawie

stopka