Policja Badenii-Wirtembergii zamawia śmigłowce Eurocopter EC145 T2

Policja niemieckiego kraju związkowego Badenia-Wirtembergia zamówiła sześć śmigłowców Eurocopter EC145 T2, będąc pierwszym nabywcą wersji dla sił porządku publicznego tego popularnego śmigłowca dwusilnikowego.

Śmigłowce EC145 T2 zostaną dostarczone w latach 2015-2016. Pozwolą policji z południowo- zachodniego niemieckiego kraju związkowego na wymianę dwóch różnych typów śmigłowców, wchodzących obecnie w skład jej floty, na jeden wiropłat o znacznie większych możliwościach. EC145 T2 jest najnowszym członkiem rodziny śmigłowców EC145, wyposażonym w nowe silniki Arriel 2E, otunelowane śmigło sterujące Fenestron, zmodernizowane przekładnie wirnika nośnego i śmigła sterującego oraz innowacyjną nową awionikę cyfrową z czteroosiowym automatycznym pilotem.

„Policja Badenii-Wirtembergii jest klientem Eurocoptera od dziesięcioleci. Z naszego punktu widzenia jej wybór EC145 T2 w wersji policyjnej, jako pierwszego klienta tego śmigłowca, potwierdza długotrwałą pozytywną współpracę i zaufanie pokładane w naszych produktach” – wyjaśnił Thomas Hein, wiceprezes Eurocoptera ds. Sprzedaży i Relacji z Klientami w Europie. „EC145 T2 to śmigłowce nowoczesne, dysponujące potencjałem modernizacji wyposażenia misji,
a także polepszonymi osiągami, dzięki czemu znacząco zwiększą zdolności sił policyjnych”. Śmigłowce EC145 T2 będą wyposażone w nowoczesny system zarządzania misją, który ułatwia używanie ich do zadań porządku publicznego. Ich podstawową rolą będzie obserwacja i nadzór przy użyciu kamer termowizyjnych i telewizyjnych, sterowanych przez operatora, który także będzie zarządzać łącznością i wymianą danych z jednostkami policji na ziemi. „Zamawiając sześć nowych śmigłowców dla policji, zapewniamy najwyższe standardy jednostkom policyjnym” – powiedział Reinhold Gall, Minister Spraw Wewnętrznych Badenii- Wirtembergii. „Jednoczesna wymiana floty na tylko jeden typ pozwoli nam na zaoszczędzenie kosztów obsługi technicznej i szkolenia.”

Segment rynku śmigłowców służb porządku publicznego jest zdominowany przez dwusilnikowe lekkie śmigłowce. Największą popularnością w tym segmencie cieszą się Eurocoptery EC135 i EC145. Ich udział w tym rynku wynosi około 44 procent.
Modułowa konstrukcja EC145 T2 i jego duża przestronna kabina z płaską podłogą pozwala na różnorodne zastosowanie śmigłowca do wielu zadań, począwszy od misji policyjnych – patrolowania i nadzoru, przez poszukiwania i ratownictwo, aż do transportu jednostek specjalnych policji.

Dzięki zastosowaniu w EC145 T2 Fenestronu jako śmigła sterującego, Eurocopter poprawił bezpieczeństwo w locie i na ziemi, zwiększył skuteczność sterowania odchylaniem, zmniejszył zapotrzebowanie mocy podczas lotu postępowego i obniżył poziom hałasu i drgań. Dla potrzeb EC145 T2 zaprojektowano nową przekładnię Fenestronu, charakteryzującą się niższymikosztami obsługi technicznej, posiadającą zdwojone siłowniki poruszające śmigło sterujące i dwie instalacje hydrauliczne. Zamontowano je w nowej, kompozytowej belce ogonowej odpornej na uszkodzenia.

Eurocopter produkuje EC145 T2 w swoich zakładach w Donauwörth w Niemczech. Certyfikację najnowszej wersji śmigłowca i rozpoczęcie dostaw zaplanowano na 2014 r. Obecnie policja Badenii-Wirtembergii eksploatuje śmigłowce Eurocopter EC155 i MD902 Explorer. Obydwa typy zostaną zastąpione przez EC145 T2. Badenia-Wirtembergia jest trzecim co do wielkości z szesnastu krajów związkowych Niemiec. Na jego terenie leży Stuttgart – jego stolica i jedno z najważniejszych miast w Niemczech.

EC145T2_Copyright-Eurocopter

Źródło / Autor: Eurocopter
Zdjęcie: Eurocopter