Airbus Military ujawnia więcej informacji o samolocie gaśniczym C295

Firma Airbus Military zakończyła drugą serię testów prototypowego samolotu gaśniczego C295, która dostarczy szczegółowych informacji o działaniu systemu zrzutu wody.

Po wcześniejszych testach systemu firma przeprowadziła siedem zrzutów wody na specjalnym poligonie w pobliżu Kordoby w Hiszpanii, wykorzystując specjalne naziemne przyrządy do pomiaru wzoru rozpraszania wody.

Testy zakończyły się pomyślnie i przyniosły obiecujące wstępne wyniki, potwierdzając bardzo dobre właściwości pilotażowe samolotu podczas procedury zrzutu. W nadchodzących tygodniach dane zostaną szczegółowo przeanalizowane w celu określenia ostatecznej konfiguracji samolotu gaśniczego C295.

Podczas prób samolot przenosił jeden zbiornik o objętości 3500 litrów, a woda była wyrzucana grawitacyjnie przez dwa podajniki na spodzie kadłuba.

Planowana konfiguracja ma zaoferować dwukrotnie większą pojemność z dwoma zbiornikami o objętości 3500 litrów montowanymi w systemie roll-on/roll-off. Dzięki temu można wykorzystać samolot do celów transportowych, kiedy nie jest potrzebny do gaszenia pożarów, co znacznie zwiększa jego efektywność kosztową.

Jeronimo Amador, Airbus Military HO Market Development, Light & Medium Aircraft, powiedział: „Jesteśmy zadowoleni z przeprowadzonych dotychczas testów, których wyniki są bardzo obiecujące. Teraz dokładniej przeanalizujemy dane i nasilimy kontakty z potencjalnymi klientami, którzy są zainteresowani modelem C295 jako samolotem gaśniczym. Rozwiązanie roll-on/roll-off oparte na tej niezwykle wszechstronnej maszynie może rozwiązać finansowe problemy władz odpowiedzialnych za gaszenie pożarów z powietrza”.

C-295-gasniczy C-295-gasniczy-wnetrze

Źródło / Autor: Airbus Military

Zdjęcia: Airbus Military