Wstępna gotowość operacyjna pocisków SM-6

U.S. Navy ogłosiła wstępną gotowość operacyjną dla pocisków SM-6.

Pociski tego typu po raz pierwszy zostaną wdrożone do służby i stanowić będą jedno z ogni dalekiej obrony dla okrętów U.S. Navy. Przedstawiciele dostawcy – firmy Raytheon wyrazili zadowolenie z faktu terminowego osiągnięcia tego ważnego etapu.

Pociski SM-6 zapewniają ochronę zarówno przed samolotami jak i śmigłowcami, ale również przed aparatami bezzałogowymi do których należy przyszłość jeśli idzie o operowanie na wielkich akwenach morskich. SM-6 zapewnia również ochronę przeciwko szczególnie niebezpiecznym dla okrętów pociskom typu Cruise.

SM-6 łączy w sobie duży zasięg z nowoczesna technologia naprowadzania. Pocisk w najnowszej odmianie składa się z silnika i kadłuba wywodzącego się z poprzednich modeli połączonych  z zaawansowanymi systemami obróbki sygnałów oraz modułem naprowadzania znanymi z pocisków Advanced Medium-Range Air-to-Air Missile (AMRAAM).

W ramach programu dostaw z pierwszej niskonakładowej serii produkcyjnej firma przekazała U.S. Navy ponad 50 pocisków. We wrześniu Raytheon wygrał kontrakt wart 243 miliony dolarów na dostawę 89 kolejnych pocisków co równoznaczne jest z przejściem do wysokonakładowej produkcji SM-6.

SM-6

Źródło” Raytheon

Zdjęcie: Raytheon