Prezydent w 42. Bazie

Zwierzchnik sił zbrojnych, prezydent Bronisław Komorowski, odwiedził 42. Bazę Lotnictwa Szkolnego w Radomiu. Gospodarzem wizyty był dowódca Sił Powietrznych generał broni pilot Lech Majewski. Prezydentowi towarzyszyli między innymi szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego profesor Stanisław Koziej i szef Sztabu Generalnego WP generał broni Mieczysław Gocuł.

Dowódca 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego generał brygady pilot Marian Jeleniewski i dowódca 42. BLSz pułkownik pilot Adam Ziółkowski przedstawili prezydentowi zadania, wyposażenie i organizację szkolnych jednostek lotniczych. Ich prezentacje skupiały się na przygotowaniach do wdrożenia nowego systemu szkolenia pilotów lotnictwa bojowego (Advanced Jet Trainer) oraz zmianach, jakie pozyskanie nowych samolotów, symulatorów oraz sprzętu towarzyszącego, spowodują w szkoleniu podchorążych. Generał Lech Majewski wskazał, że od wczoraj – po otwarciu ofert złożonych przez firmy w Inspektoracie Uzbrojenia – wiemy już, z jakich typów maszyn dokona wyboru komisja. Generał Jeleniewski przedstawił szeroki zakres inwestycji budowlanych, prowadzonych już w Dęblinie na potrzeby systemu AJT. Zapewnił prezydenta, że na jesieni 2016 roku dęblińska baza będzie gotowa na przyjęcie pierwszych maszyn AJT.

W hangarze 42. BLSz prezydent spotkał się z instruktorami, podchorążymi oraz technikami obsługującymi sprzęt latający w obu bazach 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego oraz samoloty Zlin 142 i Diamond DA-20 Akademickiego Ośrodka Szkolenia Lotniczego Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Zapoznał się też z nowoczesnymi pojazdami służącymi do obsługi lotniska i rozmawiał z ich załogami. Odnosząc się do planu uruchomienia na początku 2014 roku cywilnego portu lotniczego korzystającego z współużytkowanej drogi startowej i dróg kołowania prezydent Komorowski zauważył, że sił zbrojnych – mających wiele potrzeb modernizacyjnych – nie stać na utrzymywanie na wyłączność wszystkich lotnisk dlatego aprobuje inicjatywę władz Radomia zmierzających do uruchomienia lotniska i ożywienia gospodarczego rejonu. Wizytę zakończyły wpis prezydenta do księgi pamiątkowej 42. BLSz i „rodzinne” zdjęcie zwierzchnika sił zbrojnych z lotnikami.

42-blsz-wizyta

Źródło: sp.mil.pl
Autor: ppłk Artur Goławski
Zdjęcie: kpt. Grzegorz Grabarczuk