98 urodziny mjr. Antoniego Tomiczka

Niewiarygodne, niesamowite, nie do uwierzenia. Tylko tak można opisać koleje losy najstarszego z żyjących weteranów II Wojny Światowej mjr Antoniego Tomiczka.
Z okazji 98 rocznicy jego urodzin delegacja młodego pokolenia pilotów z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego złożyła weteranowi najlepsze życzenia od całej lotniczej braci. Urodzony w Pstrążnej w wieku 15 lat wstąpił do wojska. Jako młodociany przeszkolił się na pilota. Stacjonował w Krakowie, w tym również na Balicach. Uczestniczył w przejmowaniu Zaolzia w 1938 roku. Był w niewoli radzieckiej. Szkolił się w Anglii.

Z bazy Brindisi wykonywał loty z pomocą dla walczącej Warszawy. Odbył pięć takich lotów zrzucając zaopatrzenie w tym broń, żywność medykamenty. Latał z pomocą dla partyzantów Tito, Grecji i Czechosłowacji. Zrzucał skoczków na wrogie terytoria. Tak po krótce można scharakteryzować jego dokonania. Po wojnie wrócił do Polski i wybudował dom w rodzinnym Pstrążnie. Wielokrotnie odznaczany i honorowany. Z jego historią zapoznali się młodzi baliccy piloci. Jeden dzień to za mało aby wysłuchać wszystkich jego wspomnień.
Na pewno wrócimy tam z kolejną wizytą.

mjr-tomiczek

Źródło: sp.mil.pl
Autor: kpt. Maciej Nojek
Zdjęcie: kpt. Maciej Nojek