REMEMBRANCE DAY – Dzień Pamięci Wspólnoty Brytyjskiej

W dniu 11 listopada br. na poznańskiej Cytadeli odbył się Dzień Pamięci Wspólnoty Brytyjskiej (REMEMBRANCE DAY).

Ceremonii upamiętniającej wszystkich członków Wspólnoty Brytyjskiej, którzy oddali życie na morzu, lądzie i w powietrzu podczas I i II wojny światowej towarzyszyli ambasador Nowej Zelandii w Polsce JE Pani Wendy Hinton, Attaché Wojskowy Obrony: Australii, Kanady, Nowej Zelandii oraz Wielkiej Brytanii.

Podczas uroczystości uczczono także pamięć żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych, którzy walczyli u boku towarzyszy broni, pochodzących z państw Wspólnoty Brytyjskiej.

Modlitwa za poległych, odczytanie aktu pamięci i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Aliantów to główne punkty obchodów uroczystości.

Fragment Ewangelii św. Jana „Pamiętajmy przed Bogiem, i polećmy Jego opiece tych, którzy polegli dla swojego kraju podczas wojny, tych których znaliśmy i których zachowujemy w pamięci a także wszystkich tych, którzy żyli i zginęli służąc obronie ludzkości(…)” wraz z aktem pamięci odczytano zarówno w języku angielskim jak i naszym – ojczystym.

W uroczystościach wzięły udział delegacje dowództwa 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego, które złożyły symboliczną wiązankę kwiatów.

Minutą ciszy uczczono pamięć poległych.

remembrance-day

Źródło: 2. SLT
Autor: kpt. Marlena BIELEWICZ/2.SLT.; Agnieszka FELCENLOBEN/ Klub 2.SLT.
Zdjęcie: Agnieszka FELCENLOBEN/Klub 2.SLT.