Qumak S.A. wykona dla krakowskiego lotniska najnowocześniejszy w Polsce system transportu i kontroli bagażu

Już na początku 2015 roku nowy terminal Kraków Airport zostanie wyposażony w nowoczesny system transportu i kontroli bagażu. Będzie to wynikiem podpisanej właśnie umowy z Qumak S.A., której wartość opiewa na kwotę 55,8 mln zł netto. Projekt zostanie dofinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).

Qumak S.A. wykona nowy system transportu oraz kontroli bagażu rejestrowanego (BHS – Baggage Handling System) w budowanym właśnie terminalu krakowskiego lotniska. Jest to pierwsza instalacja tak nowoczesnego sprzętu w Polsce i jedna z pierwszych w Europie. Montaż oraz uruchomienie systemu odbywać się będzie etapowo. Zgodnie z umową prace zakończą się do 30 stycznia 2015 roku.

Warszawska spółka będzie odpowiedzialna za dostawę oraz montaż systemu przeznaczonego do wielopoziomowej kontroli bezpieczeństwa bagażu rejestrowanego. W ramach wdrożenia BHS krakowskie lotnisko zostanie wzbogacone o specjalną sortownię odlotową oraz system transportu bagażowego przylotowego. Ponieważ zgodnie z obecnymi przepisami prawnymi każdy port cywilny musi stosować procedury EDS (Explosive Detection System) – system w Kraków Airport będzie wyposażony w najwyższej klasy urządzenia kontrolne EDS – tzw. Standard 3. Qumak będzie również odpowiedzialny za świadczenie usług serwisowych oraz przeszkolenie personelu.

Zamówienie dla krakowskiego lotniska związane jest z rozbudową portu. Nowy, czterokrotnie większy od obecnego terminal będzie mógł obsłużyć do 8 milionów pasażerów rocznie.

Realizacja systemu BHS w Balicach to już kolejny projekt dla branży lotniskowej, w którym bierzemy udział. Obecność w tym przedsięwzięciu traktujemy jako potwierdzenie faktu, że nasze kompetencje są na rynku wysoko oceniane – mówi Paweł Jaguś, Prezes Zarządu Qumak S.A. Cieszy to tym bardziej, że rozwój działalności w segmencie infrastrukturalnym jest ważnym elementem w naszej strategii biznesowej – dodaje.

Wprowadzenie nowoczesnego systemu BHS pozwoli na bardziej efektywny proces obsługi naszych pasażerów. Dzięki zastosowanym technologiom bagaż będzie dostarczany jeszcze szybciej, co przełoży się na większą przepustowość terminalu pasażerskiego – podkreśla Jan Pamuła, Prezes Kraków Airport.

Qumak wykonał już kompletny system kontroli bagażu dla portu lotniczego w Lublinie i jest w trakcie realizacji takiego projektu w terminalu I warszawskiego Lotniska Chopina. Natomiast w Katowicach i Modlinie spółka zrealizowała inwestycje dotyczące przebudowy oświetlenia nawigacyjnego. Równocześnie w Modlinie w budynku terminala wdrożyła instalacje teletechniczne i elektryczne. Na swoim koncie integrator ma również wykonanie serwerowni dla Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” w Warszawie.

W ramach projektów infrastrukturalnych Qumak zrealizował lądowiska śmigłowców sanitarnych dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej oraz Szpitalnego Oddziału Ratunkowego ZZOZ w Wadowicach. Obecnie firma realizuje w formule „Zaprojektuj i Wybuduj” lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Szamotułach.

Zlecenia dla lotnisk nie są jedynymi przedsięwzięciami infrastrukturalnymi realizowanymi przez integratora. Aktualnie wykonuje on np. Inteligentny System Transportowy dla Trójmiasta – TRISTAR, którego głównym celem jest poprawa efektywności i bezpieczeństwa w transporcie na terenie trójmiejskiej aglomeracji.

system-BHS-fot-Qumak

Źródło / Autor: Lotnisko Kraków