Pożegnanie bohatera polskich skrzydeł

23 października 2013 r. pożegnamy mjr. Tadeusza Karnkowskiego, pilota 316 dywizjonu myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii.
O godzinie 9.00 w Katedrze Polowej WP zostanie odprawiona Msza Święta. Następnie prochy zmarłego w asyście wojskowej zostaną przewiezione do Wilczyna w powiecie konińskim i złożone w grobie rodzinnym na miejscowym cmentarzu.
Tadeusz Karnkowski urodził się 27 listopada w 1917 roku w rodzinie ziemiańskiej w majątku Wiśniewa na Kujawach. 1 września 1939 roku ukończył Szkołę Podchorążych Lotnictwa w Warszawie w stopniu podporucznika – oficera technicznego. Po wybuchu wojny pomagał w ewakuacji Polskich Zakładów Lotniczych (PZL). Wyjechał z Polski na rozkaz dowództwa. Do Wielkiej Brytanii dostał się przez Rumunię, Maroko i Francję w sierpniu 1940 roku.
Po podpisaniu umowy między rządami Polski i Wielkiej Brytanii Karnkowski, wraz z innymi, został oddelegowany do bazy dla Polaków w Blackpool, gdzie uczył innych mechaniki i budowy silników. Gdy okazało się, że są potrzebni piloci, Karnkowski zapisał się na roczne szkolenie pilotażu. Po jego zakończeniu we wrześniu 1942 roku został przydzielony do 316. „Warszawskiego” Dywizjonu Myśliwskiego, z którym odbył serię akcji i lotów operacyjnych. Do grudnia 1944 roku wykonał łącznie 84 loty bojowe i 47 lotów operacyjnych. Zestrzelił co najmniej jeden samolot FW-190, a drugi wspólnie z towarzyszącym mu pilotem. Zniszczył 6 bomb latających V-1.

W grudniu 1944 r. przeszedł w stan spoczynku i został instruktorem w Angielskiej Operacyjnej Szkole Pilotażu. Przed samym końcem funkcjonowania polskiego lotnictwa w Anglii został przeniesiony do Dywizjonu 306. W maju 1946 roku prowadził ten dywizjon w defiladzie kończącej działalność Polskich Sił Powietrznych w Anglii.
Za zasługi bojowe został odznaczony Krzyżem Wojennym Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych. Wojnę zakończył w stopniu kapitana. W 1949 r. Karnkowski z żoną i córką popłynął do Argentyny, gdzie pracował w przemyśle ciężkim. Stamtąd Karnkowscy wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. Tu rodzina osiedliła się w Connecticut, gdzie Tadeusz Karnkowski pracował w biurach konstrukcyjnych Armzen-Sendzimir Co., Loewy Hydropress i Waterbury Farrel. Po przejściu na emeryturę kontynuował pracę w Integrate Industrial Systems, by w grudniu 1995 r. ostatecznie zakończyć działalność zawodową.
Do stopnia majora został awansowany w 2008 r. Uczestniczył prawie we wszystkich światowych zjazdach lotników polskich organizowanych przez Dowództwo Sił Powietrznych. Ostatni raz w Polsce gościliśmy Go w sierpniu 2012 roku. Nasz bohater zmarł 13 września w New Haven, w północno-wschodniej części USA.

Karnkowski

Źródło: sp.mil.pl
Autor: ppłk Artur Goławski
Zdjęcie: sp.mil.pl