Kategorie
Lotnictwo cywilne

Drugi samolot testowy A350XWB zakończył pierwszy lot

Drugi samolot testowy A350XWB oznaczony MSN3 wylądował wczoraj na lotnisku Blagnac w Tuluzie tuż po godz. 14.30 czasu lokalnego po zakończeniu pierwszego lotu, który trwał około pięć godzin.

Za sterami samolotu testowego A350 MSN3 zasiedli piloci testowi Airbusa- Frank Chapman i Thierry Bourges. Towarzyszyła im ekipa inżynierów obsługujących loty testowe.

MSN3 podobnie jak MSN1 nie ma wyposażonej kabiny, a jedynie urządzenia testowe na pokładzie.

Pierwszy A350XWB przeznaczony do testowania w locie (MSN1) wystartował 14 czerwca i dotychczas spędził w powietrzu 330 godzin podczas 70 lotów testowych. Loty te miały za zadanie zidentyfikowanie i określenie konfiguracji klap i slotów podczas lotu, przeprowadzenie prób obciążeń w locie I aeroelastyczności oraz ocenę sterowania samolotem i działania systemów w obwiedni obciążeń dopuszczalnych. Kolejne trzy testowe samoloty A350 XWB dołączą do MSN1 i MSN3 i odbędą próby w locie trwające 2500 godzin wymagane do uzyskania Certyfikacji Typu.

Samolot A350XWB odnotował dotychczas 725 potwierdzonych zamówień od 37 klientów na świecie. Dostawa pierwszego samolotu planowana jest na drugą połowę 2014 r. Pierwszym odbiorcą będą linie Qatar Airways.

A350_XWB

Źródło / Autor: Airbus

Zdjęcie: Airbus

Autor: Redakcja Lotnictwo Cywilne

Redakcja Lotnictwo Cywilne