Lotnisko Chopina: Droga startowa nr 3 działa i spełnia wszystkie standardy

W związku z pojawiającymi się w mediach nieprawdziwymi informacjami na temat stanu nawierzchni Drogi Startowej nr 3 na Lotnisku Chopina uprzejmie wyjaśniam co następuje…

Droga startowa nr 3 działa i spełnia wszystkie standardy

Wyremontowana w okresie kwiecień-sierpień 2013 r. Droga Startowa nr 3 spełnia wszystkie parametry i wymagania ICAO (Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego).

Niewielki problem dotyczy wyłącznie krótkich okresów bardzo intensywnych opadów deszczu. Od czasu oddania jej do użytkowania w połowie sierpnia zdarzyły się cztery skargi pilotów na zbyt niską szczepność nawierzchni, podczas gdy w tym czasie wykonanych zostało na RWY15/33 około ośmiu tysięcy operacji lotniczych.

Szczepność nawierzchni badana jest każdego dnia i wszystkie wyniki utrzymywane są w normie. Żaden z przewoźników operujących na Lotnisku Chopina nie zgłaszał oficjalnie zastrzeżeń co do jakości nawierzchni drogi startowej.

Nie ma powodów do jakichkolwiek obaw o bezpieczeństwo lotów. Nie ma również mowy o konieczności ponownego zamykania Drogi Startowej nr 3 i jej ponownego remontu.

droga startowa 3

Źródło / Autor: lotnisko Chopina

Zdjęcie: Lotnisko Chopina/D. Kłosiński