10 lat śmigłowców Merlin

Śmigłowce Merlin znajdują się w służbie RAF już od 10 lat.

Merliny z bazy RAF Benson w Oxfordshire po raz pierwszy zostały wysłane do Bośni w 2003 i od tego czasu wspierały żołnierzy zarówno w Iraku jak i w Afganistanie. Pierwsze dostawy śmigłowców miały miejsce jeszcze w 2001 roku i przez następne dwa lata trwało intensywne szkolenie mające przygotować cały personel do operowania na tych nowoczesnych maszynach.

Po zaangażowaniu w Bośni w ramach operacji OCULUS przyszedł dla Merlinów czas na udział w misji w Iraku w ramach operacji TELIC. Warto podkreślić, że śmigłowce same przeleciały do miejsca operowania i pokonały trasę długości 4500 mil w zaledwie 4 dni, a już w dzień po przylocie rozpoczęto szkolenie w ramach nowego teatru działań oraz misje operacyjne w ograniczanym zakresie.

Po wycofaniu z Iraku w 2009 roku doszło do szybkiego transferu do Afganistanu w ramach operacji HERRICK. W trakcie jej trwania Merliny wylatały ponad 18.000 godzin, a gotowość do startu dla helikopterów wynosiła zaledwie 30 minut. Merliny wycofano z Afganistanu pod koniec maja bieżącego roku.

Merlin

Źródło: RAF

Zdjęcie: RAF