Rzeszów: Nowa wieża kontroli lotów

Jeszcze dziś (20 września) rozpocznie się proces uruchomienia operacyjnego nowej wieży kontroli ruchu lotniczego w Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka.

Inwestorem nowej wieży jest Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Budowa i wyposażenie nowej rzeszowskiej wieży kontroli ruchu lotniczego jest częścią projektu „Rozwój infrastruktury państwowego organu zarządzania ruchem lotniczym” i jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Łączna wartość inwestycji to prawie 20 min złotych (19 min 589 tyś 774,97 zł).

Na koszt inwestycji złożyły się: projekt, prace budowlane i wyposażenie operacyjne i biurowe.
Samo wyposażenie stanowisk kontrolerskich w konsole operacyjne, instalacja systemu radiokomunikacyjnego i sprzętu teleinformatycznego oraz sprzętu teletransmisyjnego to koszt ponad 2 min złotych.

Jeszcze dziś rozpocznie się proces przekazywania nowych stanowisk pracy rzeszowskim kontrolerom ruchu lotniczego.
Budowa wieży kontroli ruchu lotniczego w Porcie Lotniczym w pod rzeszowskiej Jasionce zakończyła się w sierpniu ubiegłego roku.

Obiekt tworzą: sześciokondygnacyjna wieża kontroli lotów oraz niższa dwukondygnacyjna jako zaplecze administracyjno-techniczne.

Główny obiekt 33-metrowa wieża kontroli lotów w Jasionce o pow. 14 tys. m kw. zastąpiła starą z lat 70. Obiekt porównywalny wielkością z wieżą portu gdańskiego został wyposażony w najnowocześniejsze urządzenia nawigacyjne i rozwiązania służące do bezpiecznego sprowadzania samolotów na lotnisko, które minimalizują czas potrzebny do nawiązywania łączności. Ponadto posiada systemy rejestracji korespondencji, system zobrazowania radiolokacyjnego.

Inwestycja ma podnieść poziom bezpieczeństwa ruchu lotniczego poprzez zapewnienie odpowiednich warunków pracy służb kontroli ruchu.

Źródło / Autor: Lotnisko Rzeszów

Zdjęcie: Lotnisko Rzeszów