Tylko 37 F-35 dla Holandii

Według doniesień redaktorów Telegraaf  Holandia zdecydowała się na zakup 37 maszyn F-35.

Warto podkreślić, że pierwotny plan zakładał nabycie aż 85 sztuk więc ostateczna liczba jest znacząco mniejsza. Holandia boryka się z problemami finansowymi i ciągłym obniżaniem dostępnej puli pieniędzy na wojsko. Takie ograniczenie liczby kupowanych egzemplarzy ma pozwolić zmieścić się w specjalnym budżecie przeznaczonym na ten cel i wynoszącym 4,5 miliarda euro. Według redaktorów Telegraaf roczny koszt użytkowania samolotów ma wynieść 270 milionów euro.

Po upadku żelaznej kurtyny możemy obserwować stopniową degradację sił powietrznych wielu europejskich krajów i Holandia nie jest tutaj wcale wyjątkiem. Wiele krajów radykalnie tnie swoje zakupy i gdzie to tylko możliwe szuka oszczędności.

Dla samego programu spadek zamówienia Holendrów nie jest jakimś dramatycznym wydarzeniem. Same Stany Zjednoczone zamierzają kupić ponad 2000 tych samolotów i wydaje się, że tam większe cięcia nie wchodzą w grę. USA nie ma zwyczajnie na czym latać w długiej perspektywie i dlatego tak duża pula samolotów.

F-35A

Źródło: Telegraaf

Zdjęcie: Lockheed Martin