Boeing 787-9 Dreamliner w powietrzu

Firma Boeing poinformowała o pierwszym locie maszyny 787-9 Dreamliner.

Jest to przedłużona wersja użytkowanego m.in. przez naszego narodowego przewoźnika samolotu. Według zapewnień firmy plan prób w locie oraz certyfikacja mają doprowadzić do pierwszych dostaw modelu w połowie roku 2014.

Pierwszy lot trwał 5 godzin i 16 minut i odbył się tradycyjnie dla firmy z przyzakładowego lotniska w Everett Paine Field, a lądowanie miało miejsce na Boeing Field. Pierwszym odbiorcą tej maszyny będą linie lotnicze Air New Zeland.

Zgodnie z panem lotu załoga wspięła się na pułap 20,400 stóp oraz osiągnęła prędkość 250 węzłów. Podczas próby testowano systemy samolotu oraz obserwowano jego strukturę, wyposażenie pokładowe oraz transmitowano w czasie rzeczywistym parametry lotu do zespołu naziemnego w Seattle.

Za napęd maszyny odpowiadają silniki Rolls-Royce trent 1000, ale niebawem do pierwszego egzemplarza testowego dołączą jeszcze dwa z których jeden będzie wyposażony w silniki General Electric GEnx . Oba samoloty znajdują się w końcowej fazie montażu w zakładach w Everett.

Kadłub maszyn 787-9 jest przedłużony w stosunku do wersji 787-8 o 6 metrów (20 stóp), co pozwala na zabranie na pokład 40 pasażerów więcej oraz loty na dystansie o 300 mil morskich dłuższym (555 kilometrów).

Boeing 787-9 Dreamliner

Źródło: Boeing

Zdjęcie: Boeing