ULC: Serwis mapowy trasowych przeszkód lotniczych dostępny on-line

Urząd Lotnictwa Cywilnego informuje, iż pod adresem  http://bit.ly/18kxOel, dostępny jest serwis mapowy dla trasowych przeszkód lotniczych. Jest to serwis informacyjny, opracowany w oparciu o prowadzoną w Departamencie Żeglugi Powietrznej bazę przeszkód lotniczych. Skierowany jest m.in. do użytkowników przestrzeni powietrznej wykonujących loty w przestrzeni niekontrolowanej, którzy w ten sposób mogą pozyskać informacje o występujących na planowanej trasie lotu przeszkodach lotniczych, dokonać zgłoszenia przeszkód nie ujętych w bazie, poinformować o awarii lub braku oznakowania oraz mają możliwość zweryfikować atrybuty opisujące poszczególne przeszkody za pomocą komentarza.

Serwis został stworzony  w oparciu o internetowe rozwiązania  firmy ESRI Inc. znane pod nazwą ArcGIS Online. ArcGIS Online to platforma umożliwiająca przetwarzanie w chmurze, opracowywanie i udostępnianie map, aplikacji oraz danych geograficznych lub zasobów, a także współpracę z innymi użytkownikami w tym zakresie. Zawiera ona mapy bazowe (podkładowe), dane do opracowywania map i aplikacji WWW, konfigurowalne szablony i narzędzia GIS oraz API dla deweloperów. Pozwala również tworzyć mapy w aplikacji MS Excel oraz zarządzać ekipami w terenie.

Dostęp do serwisu mapowego trasowych przeszkód lotniczych można uzyskać na szereg sposobów. Użytkownicy smartfonów i tabletów z systemami Android i iOS mogą zainstalować darmową aplikację pod nazwą ArcGIS a następnie wyszukać mapy o tytule: „Enroute Aeronautical Obstacles of Poland by CAA Poland” lub via tagi: obstacles, Poland, CAA Poland. W podobny sposób serwis można również otworzyć poprzez darmową przeglądarkę internetową dostępną pod adresem http://www.arcgis.com/explorer/.

Link do serwisu

Więcej informacji na temat działania i wykorzystania serwisu można uzyskać wysyłając zapytania na adres mailowy przeszkodyTrasowe@ulc.gov.pl lub dzwoniąc pod numer 22 520 7509.

Autorzy liczą na opinie i uwagi użytkowników serwisu.

serwis_on_line

Źródło / Autor: ULC

Zdjęcie: ULC