SZTANDAR DLA 43. BAZY LOTNICTWA MORSKIEGO DZIEŃ OTWARTY LOTNISKA MARYNARKI WOJENNEJ W GDYNI

W piątek, 6 września, na lotnisku Marynarki Wojennej w Gdyni Babich Dołach odbędzie się ceremonia wręczenia sztandaru dla 43. Bazy Lotnictwa Morskiego. Uroczystości towarzyszyć będzie pokaz dynamiczny śmigłowców pokładowego SH-2G i ratowniczego W-3RM, wystawa statyczna samolotów i śmigłowców lotnictwa morskiego oraz specjalistycznego uzbrojenia i wyposażenia jednostki.

6 września, na lotnisku Marynarki Wojennej w Gdyni Babich Dołach odbędzie się uroczysta zbiórka połączona z ceremonią wręczenia jednostce sztandaru ufundowanego przez mieszkańców Pomorza oraz sympatyków lotnictwa morskiego. Uroczystości towarzyszyć będzie wystawa statyczna samolotów i śmigłowców znajdujących się na wyposażeniu Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz specjalistycznego uzbrojenia i wyposażenia bazy. Na wystawie statycznej będzie można również zobaczyć największy obecnie samolot pełniący służbę w polskich siłach zbrojnych – C-130 Herkules z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Główną atrakcją dnia otwartego lotniska będzie dynamiczny pokaz możliwości pilotażowych śmigłowca pokładowego SH-2G oraz śmigłowca ratowniczego W-3RM „Anakonda”.

Brama lotniska otwarta będzie w godzinach 10.00–15.00, ceremonia wręczenia sztandaru rozpocznie się o godzinie 11.00. Dojazd na lotnisko Marynarki Wojennej z centrum Gdyni autobusem nr 109 (pętla na Babich Dołach). Wejście przez bramę główną na końcu ul. Zielonej. Od bramy głównej na płytę lotniska będzie kursował autobus wojskowy. Na lotnisko będzie można również wjechać samochodem prywatnym (Uwaga! Ilość miejsc postojowych ograniczona).

43. Baza Lotnictwa Morskiego powstała w styczniu 2011 roku. Sformowano ją w oparciu o jednostki stacjonujące na lotnisku w Gdyni Babich Dołach w latach 2003 – 2010: 43. Bazę Lotniczą MW i 28. Pucką Eskadrę Lotniczą. Do głównych zadań bazy należy zwalczanie okrętów podwodnych (ZOP) samodzielnie oraz we współpracy z okrętami, rozpoznanie jednostek nawodnych i wskazywanie celów okrętom, zabezpieczenie polskiej strefy poszukiwania i ratownictwa na Bałtyku oraz transport ludzi i sprzętu. Na wyposażeniu jednostki znajdują się 4 śmigłowce pokładowe ZOP SH-2G, 5 śmigłowców ratowniczych W-3RM „Anakonda”, po 2 śmigłowce transportowe Mi-17 i W-3T, 4 samoloty transportowo – desantowe An-28TD oraz 2 śmigłowce Mi-2. Załogi śmigłowców W-3RM „Anakonda” przeznaczonych do wykonywania zdań poszukiwawczo – ratowniczych nad wodą i lądem, w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych w dzień i w nocy, pełnią na lotnisku w Gdyni całodobowe dyżury w krajowym systemie ratownictwa morskiego i lotniczego.

Jednostką dowodzi kmdr pil. Wiesław Cuper.

Zobacz:
Historia 28. Puckiej Eskadry Lotniczej
Historia 43. Bazy Lotniczej MW

BLMW

Źródło  /Autor: http://www.bl.mw.mil.pl/

Zdjęcie: http://www.bl.mw.mil.pl/