Żołnierze zmierzają na Jasną Górę

Blisko 600 żołnierzy, pracowników wojska, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Służby Celnej ruszyło dziś z XXII Pieszą Pielgrzymkę Wojskową na Jasną Górę. Wśród mundurowych pątników znajduje się liczna grupa żołnierzy i pracowników z jednostek i instytucji Sił Powietrznych.
Razem z nimi na Jasną Górę idzie także 44 żołnierzy z Niemiec, 32 z Litwy oraz 7 ze Stanów Zjednoczonych i Łotwy.
Pierwszy dzień pielgrzymki zaczęła msza odprawiona w Katedrze Polowej, której przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego dr Józef Guzdek. Biskup życzył żołnierzom, aby „nabrali sił i przekonali się, że w łączności z Bogiem wszystko jest możliwe”. Ewangelia i wezwania modlitwy powszechnej odczytane zostały równocześnie po polsku, niemiecku, angielsku i łotewsku. Pątnikom w mundurach towarzyszy 8 kapelanów ordynariatu polowego Wojska Polskiego.

14 sierpnia z pielgrzymami w mundurach spotka się na Przeprośnej Górce w sanktuarium Ojca Pio zastępca szefa Sztabu Sił Powietrznych generał brygady Krzysztof Żabicki. Odprawiona zostanie tam uroczysta Eucharystia, a następnie żołnierze ruszą w do ostatniego etapu pielgrzymki, częstochowską Aleją NMP przed obraz Matki Bożej.
Pierwsza pielgrzymka wojskowa na Jasną Górę wyruszyła w 1991 roku wraz z Warszawską Pielgrzymką Pieszą. Od roku 1996 z Polakami pielgrzymują żołnierze innych państw. Jako pierwsi dołączyli Amerykanie (16 osób w pierwszym roku) i Słowacy (30 żołnierzy). Następnie także żołnierze Bundeswehry, a od 2006 Litwini i Ukraińcy. Od ubiegłego roku obecni są Łotysze.

pielgrzymka

Źródło: sp.mil.pl
Autor: kpt. Tomasz Słotwiński
Zdjęcie: mjr Arkadiusz Łebkowski