MARYNARKA WOJENNA NA ĆWICZENIACH W MRĄGOWIE

W najbliższą sobotę (27 lipca) na Jeziorze Czos w Mrągowie odbędzie się szkolenie z ratownictwa lotniczego i technik ratowniczych na akwenie wodnym. Do udziału w treningu Marynarka Wojenna skierowała śmigłowiec ratowniczy W-3RM „Anakonda”, samolot patrolowo – rozpoznawczy Bryza oraz specjalistów Brzegowej Grupy Ratowniczej. Początek szkolenia o godzinie 10.00.

Scenariusz ćwiczenia, które będzie można obserwować z mola i plaży miejskiej w Mrągowie, zakłada między innymi trening z udzielania pomocy skoczkom spadochronowym po wodowaniu, udzielanie pomocy kajakarzom oraz żeglarzom po przejściu szkwału. Zadaniem załogi samolotu patrolowego Bryza z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach będzie zrzut tratwy ratunkowej dla poszkodowanych oraz koordynacja akcji ratowniczej z powietrza. Załoga śmigłowca W-3RM „Anakonda” z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach przeprowadzi operację ewakuacji rozbitków z tratwy ratunkowej. Specjaliści Brzegowej Grupy Ratowniczej będą prowadzić akcję podejmowania rozbitków z wody różnymi technikami przy wykorzystaniu łodzi hybrydowych.

W szkoleniu będzie również uczestniczył śmigłowiec W-3 z Wojsk Lądowych oraz ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Organizatorem ćwiczeń jest Wojskowy Ośrodek Szkoleniowo – Kondycyjny.

Śmigłowiec W-3RM „Anakonda” przeznaczony jest do działań poszukiwawczo – ratowniczych nad wodą i lądem, w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych w dzień i w nocy. Na pokład może zabrać do 8 rozbitków (w pozycji leżącej 2). Wyposażony jest w dźwig burtowy z wciągarką elektryczną przeznaczoną do podnoszenia lub opuszczania ludzi i ładunków za pomocą pasa ratowniczego, chusty (tzw. trójkąta ratowniczego), dwuosobowego kosza lub noszy. Dzięki rozmieszczonym wokół kadłuba nadmuchiwanym pływakom „Anakonda” ma możliwość awaryjnego wodowania. Obecnie lotnictwo Marynarki Wojennej eksploatuje siedem tego typu maszyn, dwie znajdują się na wyposażeniu Grupy Lotniczej w Darłowie, pozostałe bazują na lotnisku w Gdyni Babich Dołach.

Samoloty patrolowo – rozpoznawcze Bryza do działań poszukiwawczo – ratowniczych wykorzystują radar obserwacji obiektów nawodnych oraz system namierzania sygnałów z radiostacji ratowniczych. Po odnalezieniu rozbitka mogą zrzucić tratwę i koordynować prowadzenie akcji ratowniczej z powietrza. Zrzut tratwy ratunkowej wykonywany jest przy prędkości około 200 km/h z wysokości 100 metrów. Podczas tego manewru załoga musi uwzględnić kierunek i siłę wiatru oraz prędkość postępową opadania. Po zrzucie do wody tratwa powinna znaleźć się w odległości do 50 metrów od rozbitka po stronie zapewniającej samoczynne dryfowanie w kierunku poszkodowanego. Na wyposażeniu 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach znajduje się 7 patrolowo – rozpoznawczych Bryz w wersji An-28B1R oraz jedna w wersji An-28B1RM Bis.

Brzegowa Grupa Ratownicza (BGR) przeznaczona jest do prowadzenia samodzielnych działań ratowniczych na obszarach morskich oraz śródlądowych. Jej specjaliści mogą uczestniczyć w akcjach ratowniczych i udzielaniu pomocy jednostkom pływającym na mieliźnie. Mogą prowadzić samodzielne prace podwodne do głębokości 50 metrów, zarówno na obszarach morskich jak i wodach śródlądowych. Marynarze BGR uczestniczą w likwidacji klęsk żywiołowych, współdziałają z jednostkami pływającymi i śmigłowcami. Wyposażenie BGR stanowi m.in. komora dekompresyjna, łodzie motorowe, sprzęt nurkowy i ratowniczy.

BLMW

Źródło / Autor: bl.mw.mil.pl

Zdjęcie: bl.mw.mil.pl