Co w prasie piszczy – Raport. Wojsko-technika-obronność. Nr 7/2013

W najnowszym numerze Raportu dużą część numeru stanowią relacje z wydarzeń naukowo-militarnych. Głównym tematem jest opis 50 edycji Paris Air Show 2013. Możemy przeczytać w nim, jakie maszyny były głównymi atrakcjami tego ważnego wydarzenia lotniczego. Były to m.in. A400M, M-345 HET. Autor (Bartosz Głowacki) zauważa, że po raz pierwszy od 14 lat Rosjanie wystawili swoje maszyny: SU-35 oraz Kamow Ku-52 Aligator, który był ważną premierą tego wydarzenia.

Relacja z IX Międzynarodowej Konferencji i Wystawy „Nowoczesne technologie dla bezpieczeństwa kraju i jego granic” nie jest zbyt rozbudowana. Jest to krótki przegląd głównych wydarzeń konferencji. Wspomniane zostało wystąpienie szefa MON, który w trakcie konferencji zapowiedział utworzenie programu Inspektoratu Innowacyjnych Technologii Obronnych; wystąpienie szefa BBN oraz przedstawienie zrębu „doktryny prezydenta Komorowskiego”. Następnie autor skupia się na kolejnych częściach konferencji: ogniska zapalne na świecie, przygotowania polskiej obrony powietrznej oraz dyskusje na temat doświadczeń misji zagranicznych.

Kolejną relacją jest opis międzynarodowych targów IDEF 2013 odbywających się w Stambule (autorstwa Remigiusza Wilka). Jest ona najciekawsza z całego numeru, gdyż autor na 9 stronach pokazuje drogę Turcji do skonstruowania nowego karabinu dla sił zbrojnych Turcji. Dla osoby zainteresowanej współczesną wojskowością Turcji jest to ciekawa lektura. Ponadto opisuje nowości na targach, takie jak Steyr STM 556.

W dziale „Przegląd” można przeczytać artykuły o:
– Zakupie przez Polskę radiostacji Harrisa z USA (kontrakt za 202 mln zł) oraz trudnej sytuacji polskiego producenta radiostacji, który pozostaje bez zamówień.
– Możliwej premierze najnowszego produktu Fabryki Broni Radom – MSBS, która może odbyć się już w trakcie wystawy AUSA w Stanach Zjednoczonych (październik). Czytelnik dowie się również pokrótce o historii powstania następcy Beryla – Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej (MSBS).
– Najnowszej wersji samolotu hiszpańskiej CASY C295 wersji W wraz z opisami jego nowych możliwości.
– Zmianie przestarzałego parku samochodowego w Wojsku Polskim i poszukiwaniu następcy Honkerów. Ciekawe są liczby, gdyż wojsko planuje do 2022 roku zakupić 1600 nowych samochodów za około 200 mln złotych. Autor podaje dokładne wymagania postawione przez MON, wraz z mocno zawyżonym wymogiem co do odporności pojazdu (ma wytrzymać 6 kilogramowy ładunek wybuchowy. Jest to ciekawy artykuł, szkoda, że autorom (Pawłowi Malickiemu oraz Zdzisławowi Zielińskiemu) nie dano więcej miejsca.
– Czeskich zakładach LOM Praha, w którym są remontowane i modernizowane śmigłowce oraz samoloty. Autor streszcza historię zakładu, a także opisuje programy szkoleniowe i centrum symulacji taktycznej LOM Praha.
– Bardzo ciekawy artykuł napisał Wojciech Łuczak – „Kijów partnerem wojskowym Zagrzebia”. Porusza on mało znaną kwestię o sprzedaży ukraińskiego uzbrojenia dla Chorwacji (Mig 21bis, śmigłowce Mi8/Mi17). Podaje również sukcesy chorwackiego przemysłu zbrojeniowego, który tworzy produkty hi-tech. Chorwackimi sztandarowymi projektami są pistolety HS200/HS-9 oraz karabinki VHS, VHS-2.
– Ostatni artykuł traktuje o gotowości 2nd Brigade Combat Team z armii USA, która ma operować w Afryce. Autor opisuje genezę sformowania dowództwa US Africa Command (dopiero w 2007 roku), początki jego działania oraz zakładane cele. Jest to ciekawa synteza dotycząca możliwości działania wojsk USA w Afryce.

Na koniec numeru, jak zawsze, zaserwowano 9 stronicową porcję newsów militarnych z całego świata.

Piotr Piss