4. Brygada Szybkiego Reagowania – „Obrany národa”

Tworzenie 4. Brygady Szybkiego Reagowania (4. BRIGÁDA RYCHLÉHO NASAZENÍ) rozpoczęło się 14 stycznia 1994 a gotowość uzyskała ona już 1 Lipca 1994 roku.

Ceremonia otwarcia jednostek szkoleniowych brygady odbyła się 30 Czerwca 1994 r., Havlíčkově Brodě. Na początku Brygada była bezpośrednio podporządkowana szefowi Sztabu Generalnego Armii Czeskiej Republiki (Náčelník Generálního štábu Armády České republiky), weszła pod jurysdykcję Dowództwa Sił Lądowych mieszczącego się w Ołomuńcu.

Pierwsze wspólne manewry 4. Brygady z oddziałami wojsk zagranicznych miały miejsce już w okresie ćwiczeń w marcu 1994 r. na poligonie w Boleticach. Następnie brała udział w ćwiczeniach także na terytorium USA, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Holandii, Belgii, Francji, Niemiec, Włoch, Węgier, Turcji, Słowenii, Peru czy nawet w Gujany Francuskiej.

Od początku swojego istnienia 4. Brygada Szybkiego Reagowania uczestniczyła we wszystkich najważniejszych ćwiczeń, zarówno w Czechach jak i za granicą, a także brał udział w większości misji zagranicznych, w których uczestniczyła Armia Czeskiej Republiki (Armáda České republiky ). Według obserwatorów Brygada pokazała swoją jakość w zagranicznych operacjach w Bośni, Albanii, Macedonii, Kosowie, Kuwejcie, Iraku i Afganistanie.

Wśród zadań nie-bojowych, 4. Brygady należało również akcje związane z naprawą szkód, po powodziach w latach 1997 i 2002 lub szkolenie policji (Policie ČR).

W ramach reorganizacji ACR w roku 2003 doszło do wyraźnego zmniejszenia ilości stanów 4. Brygady. Z pierwotnej struktury dowództwa oraz dziesięciu podporządkowanych jednostek stworzono dwa zmechanizowane bataliony (41 i 42) i jeden zmechanizowany batalion spadochronowy. W 2004 dowództwo przeniesiono z Havlíčkově Brodě do miejscowości Žatec, podobnie jak a 41 zmechanizowany batalion przeniesiony z Benešov..

W 2008 spadochroniarze z Chrudimia powodzeniem demonstrowali gotowość do pełnego działania zgodnie ze standardami NATO. Jest to jednostka działająca w ramach sił szybkiego reagowania NATO.

1 października 2008 roku 4 Brygadę wzmocniono o 44 Lekki Zmotoryzowany Batalion (Jindřichův Hradec).

Motto Brygady brzmi: „Tam, kde jiní nestačí” co w wolnym tłumaczeniu znaczy: „Tam, gdzie inni nie wystarczą”.

Dowódcą 4. Brygady jest urodzony 28 kwietnia 1965 roku w Stodzie pułkownik inż. (plukovník gšt. Ing) Miroslav HLAVÁČ, a jego zastępcą plukovník gšt. Ing. Antonín GENSER. Szefem sztabu jest podplukovník Ing. Roman NÁHONČÍK.

4. Brygada Szybkiego Reagowania – struktura organizacyjna stan na 8 czerwca 2013 roku

4. Brygada

Źródło:
http://www.4brn.army.cz stan z 8 czerwca 2013

Piotr Konieczny

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

Więcej informacji na stronie głównej Milipedii