Zespół Działań Specjalnych na ćwiczeniu SKORPION XIV

Samoloty i śmigłowce 3. Skrzydła zabezpieczają i współdziałają ze wszystkimi rodzajami sił zbrojnych. Pododdziały – jak Zespół Działań Specjalnych i 7. eskadra działań specjalnych z powidzkiej 33. Bazy – ściślej współpracują z jednostkami Wojsk Specjalnych. W tym wypadku odbywa się to nie tylko w powietrzu, ale i na ziemi.

W dniach 28.06-05.07.2013 żołnierze Zespołu Działań Specjalnych (ZDS) uczestniczyli na obiektach poligonowych w Wędrzynie w ćwiczeniu Wojsk Specjalnych pod kryptonimem SKORPION XIV. Zgodnie z założeniami kierownictwa ćwiczenia powidzcy żołnierze wcielili się w rolę tzw. Afgańskich Tygrysów (jednostki antyterrorystycznej afgańskiej policji z Ghazni), za szkolenie których odpowiada m.in. zgrupowanie TF50. W trakcie ćwiczenia realizowano zadania odpowiadające rzeczywistym zadaniom realizowanym na afgańskim teatrze działań. Żołnierze z sekcji bojowych ZDS uczestniczyli między innymi w przeprowadzaniu rozpoznania specjalnego, czy realizacji akcji bezpośrednich. Brali również udział w udzielaniu pomocy przedmedycznej w warunkach improwizowanych. Jako „Afgańskie Tygrysy” współdziałali przy tym z Rosomakami 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, która również działała na korzyść jednostek specjalnych.

W ramach ćwiczenia SKORPION XIV, oprócz zadań wynikających z partneringu, ZDS miał możliwość realizacji własnych zamierzeń szkoleniowych, w tym szkolenia ogniowego na obiektach poligonu w Wędrzynie. Strzelania sytuacyjne, indywidualne i w składzie sekcji realizowano pomiędzy zadaniami, jakie Zespół otrzymywał od kierownictwa ćwiczenia. Wszystkie postawione cele zostały zrealizowane zgodnie z planem i z przyjętymi standardami. Świadectwem tego jest wysoka ocena, jaką Zespół otrzymał od kierownictwa ćwiczenia oraz zaproszenie do dalszej współpracy i szkolenia.

SKORPION XIV

Źródło: 3sltr.sp.mil.pl

Tekst: por. Jacek Szupryczyński/kpt. Włodzimierz Baran,

Zdjęcia: por. Jacek Szupryczyński