Szkolenie 29. kursu chorążych GCC 29 Wojsk Lądowych Wielkiej Brytanii zakończone

Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie przez tydzień było organizatorem i gospodarzem pobytu 25. żołnierzy – kadry i słuchaczy Gunnery Career Course z Królewskiej Szkoły Artylerii w Larkhill.
Współpraca pomiędzy naszymi ośrodkami związana jest między innymi z coroczną wymianą kadry i słuchaczy. Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w podobnym wymiarze współpracuje z ośrodkami w Niemczech, Norwegii. Holandii i Hiszpanii. W tym roku po raz dwunasty gościliśmy artylerzystów z Wielkiej Brytanii. W tegorocznym szkoleniu w Centrum udział wzięli również żołnierze z Kanady, Australii oraz Brunei.

Plan pobytu zakładał między innymi przedstawienie obiektów Centrum, w tym pokaz infrastruktury dydaktycznej, prezentację działania przeciwlotniczego zestawu rakietowego NEWA SC oraz ekspozycję sprzętu artylerii przeciwlotniczej, która wzbudziła ogromne zainteresowanie. Pierwszy dzień zakończył się konwersacyjnym spotkaniem, którego uczestnikami byli słuchacze kursów językowych prowadzonych w Centrum.

Biorąc pod uwagę zbieżność celów szkoleniowych zainteresowanie naszych gości oscylowało wokół sposobów realizacji zadań dydaktycznych i metodyki szkolenia. Major Robert Draper – szef brytyjskiej grupy stwierdził, iż te stosowane w polskiej armii nie odbiegają one od tych, które wszechstronnie używa się w armii brytyjskiej. „W niektórych aspektach bierzemy z Was przykład, można się od Was sporo nauczyć – a nie mówię to wyłącznie przez kurtuazję” – puentował major Draper.

W kolejnym dniu korzystając z uprzejmości 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych słuchacze z Larkhill mieli możliwość przyjrzeć się szkoleniu żołnierzy Dywizjonu Rozpoznania Lotniczego z Mirosławca.

Podczas oficjalnego pożegnania i zakończenia szkolenia Komendant Centrum pułkownik dyplomowany Dariusz Sienkiewicz wyraził opinię, iż wracając do Larhill są bogatsi nie tylko o wiedzę specjalistyczną. „Za każdą technologią i informacją stoją ludzie. Przebywając w Centrum oprócz walorów stricte merytorycznych mieliście okazję do poznania Koszalina i jego okolic, otarliście się o naszą kulturę i zwyczaje. Takie doświadczenia są nie do przecenienia. Zapraszamy do Polski”. Pułkownik Sienkiewicz życzył brytyjskim artylerzystom aktywnego wykorzystania ostatnich godzin w Polsce, szczęśliwego powrotu do Larkhill i ukończenia kursu. Żegnając się z oficerami Centrum brytyjscy artylerzyści podziękowali Komendantowi oraz kadrze Centrum, która im towarzyszyła. W szczególny sposób wyróżnili organizatora wizyty, osobiście zabezpieczającego każdy dzień szkolenia. Major Marek Jurda obok upominku otrzymał wielkie brawa.

Opinia naszych gości pokrywała się z przekonaniem ugruntowanym przez kibiców piłkarskich Zjednoczonego Królestwa powracających z ubiegłorocznego festiwalu piłki nożnej – do Polski warto przyjeżdżać, to piękny, gościnny kraj. Dziś zdanie kibiców uzupełnili żołnierze. „Jesteście profesjonalistami i lepiej jest mieć Was po naszej stronie mocy. Do zobaczenia w Larkhill we wrześniu”.

Źródło: cssp.sp.mil.pl
Tekst i zdjęcia: kpt. Jarosław Barczewski