RED BULL X-ALPS 2013 STARTUJE ZA NIECAŁY TYDZIEŃ!

7 lipca w austriackim Salzburgu rozpocznie się najtrudniejszy wyścig przygodowy Red Bull X-Alps. W tegorocznej paralotniarsko-wspinaczkowej rywalizacji weźmie udział 32 zawodników z 21 krajów. Wśród nich na linii startu stanie jedyny Polak w tych zawodach – Paweł Faron z Żywca.

Najbardziej wymagający wyścig przygodowy na świecie rozpocznie się za niecały tydzień. Do Salzburga już zaczynają zjeżdżać się zawodnicy z całego świata. W ramach ostatecznych przygotowań do wyprawy uczestnicy dopracowują swoje strategie wyścigowe i przygotowują sprzęt. Oprócz siły własnych mięśni, to jedyne co mają do dyspozycji na mierzącej 1 031 km trasie przez Alpy aż do Monako

Przed nimi wyzwanie, które przetestuje granice ich wytrzymałości, mówi główny organizator Red Bull X-Alps Hannes Arch: „To nie tylko wyzwanie fizyczne. Liczy się tu zarówno ciało, jak i umysł. Zawodnicy muszą rywalizować przez 18 godzin dziennie i wytrwać tak przez ponad 10 dni. To prawdziwa walka!”. Wśród śmiałków znaleźli się nie tylko najlepsi paralotniarze świata, ale także poszukiwacze przygód, mający na koncie lata górskiego doświadczenia. „Możesz być najlepszym pilotem dystansowym, ale i tak musisz mieć pasję do wspinaczki górskiej i doskonale radzić sobie w trudnych warunkach pogodowych” – dodaje Arch. W ostatnich dniach w Alpach zanotowano opady śniegu, jeżeli taka pogoda się utrzyma będzie to znaczne utrudnienie dla uczestników.

Jedyny Polak biorący udział w Red Bull X-Alps Paweł Faron z Żywca zakończył już ostatnie wyczerpujące treningi. Teraz, aż do startu rywalizacji, stara się maksymalnie wypocząć. Faron przyznaje, że warunki pogodowe mają dla niego kluczowe znaczenie: „W regulaminie zawodów jest zapis, który mówi o tym, że codziennie odpada ostatni zawodnik. Czasem wystarczy niefart – pójść w złą stronę, zgubić się, przelecieć punkt kontrolny. Wtedy to koniec wyścigu. Bardzo chciałbym, żeby pierwsze dni zawodów były lotne, a to warunkuje ilość chmur. Ja jestem pilotem, zależy mi na tym żeby móc latać. Na pewno lepiej poradzę sobie w powietrzu niż idąc po ziemi, tak będę w stanie uzyskać przewagę nad konkurencją”- komentuje.

7 lipca o godzinie 11:30 na Mozartplatz w Salzburgu wystrzeli pistolet startowy. Fani wyprawy mogą na bieżąco śledzić przebieg wyścigu dzięki technologii GPS. Red Bull Mobile Live Tracking (który będzie dostępny wraz z rozpoczęciem wyścigu pod linkiem http://www.redbullxalps.com/live-tracking.html) pozwala obserwować pozycje zawodników w czasie rzeczywistym, także na smartfonach i tabletach. Informacje pogodowe na żywo, zapewniane przez wetter.tv, mapy w 3D oraz bieżące aktualizacje to tylko niektóre z możliwości multimedialnych, które przybliżą emocje panujące podczas Red Bull X-Alps 2013.

Red Bull

Źródło / Autor: Red Bull