Boeing dostarczył liniom British Airways pierwszego Dreamlinera

Boeing (NYSE: BA) i British Airways poinformowały dziś o dostarczeniu brytyjskiemu przewoźnikowi pierwszego samolotu 787 Dreamliner.

Należący do British Airways 787 wystartował z Paine Field w Everett w stanie Waszyngton w środę 26 czerwca, aby dziś o godzinie 12:10 czasu lokalnego wylądować na londyńskim lotnisku Heathrow. Samolot powitał na lotnisku Heathrow Willie Walsh, dyrektor generalny spółki International Airlines Group (IAG), która jest właścicielem British Airways.

„787 jest znakomitym, innowacyjnym samolotem, który wyznacza nowe standardy w zakresie ochrony środowiska i wydajności. Jestem pewien, że klienci British Airways pokochają go” – powiedział Walsh. „W ciągu najbliższych kilku lat 787 stanie się podstawą floty British Airways”.

Linia British Airways ogłosiła, że od 1 września 787 będzie obsługiwać loty z lotniska Heathrow do Toronto, a od 1 października z Heathrow do Newark.

„Dostarczenie British Airways pierwszego 787 jest bardzo ważnym wydarzeniem zarówno dla Boeinga, jak i dla British Airways” – powiedział Todd Nelp, wiceprezes ds. sprzedaży w Europie w Boeing Commercial Airplanes. „787 jest najbardziej zaawansowanym technologicznie i najbardziej ekonomicznym odrzutowcem pasażerskim w swojej klasie. Lepsze oświetlenie tego samolotu, większe okna, większe schowki na bagaż, mniejsza wysokość kabinowa oraz czystsze powietrze zapewnią pasażerom British Airways niezapomniane wrażenia z lotu”.

787 zbudowany jest z lekkich kompozytów i charakteryzuje się licznymi udoskonaleniami systemów, silników i aerodynamiki. Dreamliner zużywa 20 proc. mniej paliwa niż samoloty podobnej wielkości, co świadczy o jego bezkonkurencyjnej wydajności. Jest to pierwszy samolot średniej wielkości, który jest w stanie wykonywać loty na długich trasach, zapewniając liniom lotniczym niespotykaną dotąd oszczędność paliwa i niskie koszty eksploatacji. Pozwala on również liniom lotniczym na otwieranie nowych, preferowanych przez pasażerów, połączeń bez międzylądowań.

787 Dreamliner linii British Airways będzie mógł wziąć na pokład 214 pasażerów. Samolot skonfigurowany został w następujący sposób: 35 miejsc w World Club, 25 w World Traveller Plus oraz 154 miejsca w klasie World Traveller.

British Airways posiada w swojej flocie ponad 140 samolotów firmy Boeing, w tym 52 B777 oraz największą na świecie liczbę B747 (52 samoloty).

Dostarczony dziś British Airways 787 jest pierwszym spośród 24 zamówionych Dreamlinerów. Ponadto spółka IAG poinformowała niedawno, że dokona zamiany opcji na zakup 18 samolotów 787 dla British Airways na wiążące zamówienia, pod warunkiem uzyskania zgody akcjonariuszy​​. Dwanaście z nich to wersje 787-10, co oznacza, że linie British Airways będą użytkować wszystkie samoloty z rodziny 787 – tj. 787-8, 787-9 i 787-10.

Dreamliner British Airways

Źródło / Autor: Boeing

Zdjęcie: Boeing